czwartek, 9 marca 2017

wizyta u fryzjera

 Nie które dzieci nie lubi obcinać włosów, boi się chodzić do fryzjera.Wiele elementów zakładów i salonów fryzjerskich przypomina gabinety lekarskie i dentystyczne: dziwne umeblowanie, straszne specjalistyczne przyrządy, nieznane chemiczne zapachy i długie, niepokojące czekanie w kolejce. Jeśli wizyta u fryzjera oznacza dla twojego dziecka popołudnie pełne cierpień, rozważ wykorzystanie prze ze mnie pomysłów:




* Nie używaj słów ,,ciąć“, ,,obcinać“. Dzieci wiedzą, że cięcie wiąże się z bólem. Rozcięta skóra boli stąd wniosek, że obcinanie włosów także. Mów dziecku raczej ,że fryzjer włosy ,,skróci“, ,,ułoży“, ,,wystylizuje“ albo ,,sprawi, że przestaną zasłaniać oczy“.

* Rodzice, wybierzcie się do salonu wcześniej i porozmawiajcie z fryzjerem o tym, w jaki sposób można sprawić, by wasza wizyta z dzieckiem była dla was wszystkich przyjemna, jak to możliwe. Czy dziecko może usiąść na fotelu w cichszym kącie pomieszczeniach lub z dala od umywalek, przy których zawsze ruch. Opowiedzcie o swoim dziecku (jego ulubionych tematach, filmach, zabawkach i tak dalej) osobie, która będzie je strzyc; poproście też o możliwości zrobienia jej zdjęcia, które pokażecie dziecku przed wizytą. Uprzedźcie fryzjera, co może się wydarzyć, jak (nie) powinien reagować i kiedy pozwolić rodzicom na interwencje.

* Typowy obrotowy fotel fryzjerski z regulowaną wysokością może okazać nieodpowiedni nie tylko ze względu na problemy dziecka przedsionkowym- stopy dziecka nie będą dotykać podłogi- ale także dla tego, że przypomina fotel dentystyczny.Poproś fryzjera, by zaproponował stabilne krzesło lub fotel z solidnym podnóżkiem dostosowanym do wzrostu dziecka. Jeśli fotel jest za duży, można zmniejszyć siedzisko, umieszczając poduszkę obok dziecka i/lub na jego kolanach.

* Poproś fryzjera o schowanie lokówek, nożyczek, suszarek i innych sprzętów, które nie będą potrzebne w trakcie strzyżenia dziecka. Lśniące metalowe narzędzia mogą się kojarzyć z gabinetem lekarskim lub dentystycznym. Warto zrezygnować z peleryny, jeśli dziecku przeszkadza zapach lub faktura materiału, z którego jest wykonana. Jej funkcje spełni miękki ręcznik ( w razie potrzeby przyniesiony z domu).

* Poproś, by podczas strzyżenia dziecko nie siedziało twarzą do lustra. Widok ostrych nożyczek lub maszynki do strzyżenia w pobliżu jego oczu i uszu może je przestraszyć.

* Użycie nożyczek z plastikowymi uchwytami i plastikowych grzebieni może zmniejszyć liczbę odbłysków, które pojawiają się podczas stosowania metalowych przyrządów do strzyżenia/ czesania. 

* Umów się na wizytę z fryzjerem o spokojniejszej porze dnia i poproś o przyciszenie lub całkowite wyłączenie muzyki.

* Nie umawiaj się z fryzjerem na godzinę, o której twoje dziecko może być zmęczone, głodne, nieszczęśliwe( ponieważ przegapi swój ulubiony program). 

* Zadzwoń wcześniej, aby sprawdzić, czy fryzjer będzie gotowy o umówionej porze. Poproś, by wszystko było przygotowane, kiedy przyjedzie, żeby unikać niepokoju dziecka związanego z czekaniem.

* Zaproponuj dziecku zabawę grą elektroniczną lub twardo stronicową książeczkę, aby odwrócić jego uwagę od strzyżenia.

* Poproś fryzjera, aby wyjaśnił, krótko i prostymi słowami, co będzie robił. ,,Najpierw spryskam twoje włosy wodą, potem je rozczeszę, a następnie ułożę″.Wiele dzieci z autyzmem nie znosi rozpylania wody na włosach; jeśli twoje także, poproś fryzjera, by spryskał wodą swoje dłonie lub grzebień i przeczesał włosy dziecka. Fryzjer może również spryskać najpierw rękę dziecka, żeby zademonstrować mu działanie rozpylacza. 

* Jeśli twoje dziecko nie lubi odgłosów maszynki , to lepiej wybrać strzyżenie nożyczkami lub brzytwą.

* Jeśli twoje dziecko wykaże zainteresowanie przyrządami do strzyżenia, fryzjer może zademonstrować mu ich działanie. 

* Zapytaj wcześniej fryzjera, czy salon fryzjerski przewiduje słodycze lub nagrody dla dzieci. Jeśli jest to coś, czego twoje dziecko nie powinno jeść( cukier, alergen), poproś, by fryzjer nie częstował dziecka lub w zamian zaproponował coś innego( np. naklejkę).

* Zabierz ze sobą czystą koszulkę dla dziecka. Drobne włoski, które dostaną się za kołnierz, mogą doprowadzać je do szału.

* Kub niedrogą lalkę i pozwól dziecku ją ostrzec. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze posługiwać się nożyczkami, może udawać, że to robi. Powtarzajcie stymulację strzyżenia od czasu do czasu po miedzy prawdziwymi wizytami u fryzjera. 

* Jeśli twoje dziecko nie toleruje wizyt w salonie, zapytaj o możliwość dojazdu fryzjera do domu. W takim wypadku ty i twoje dziecko będziecie jedynymi klientami w pomieszczeniu, co pozwoli tobie i fryzjerowi lepiej kontrolować otoczenie i dostosować je do potrzeb dziecka.


             Pamiętaj!!! Twoje dziecko ma się czuć najlepiej.















Brak komentarzy: