,, Na sama myśl o nim robi się... smutno. Słonce świeci tak jakoś niemrawo, ulubiona koszulka wygląda na spraną, a czekolada jest gorzka niczym obrzydliwe lekarstwo. Dlaczego się smucimy? Czasami bez powodu. Wystarczy zbyt długie lenistwo - i już dopada nas smutek. Częściej jednak powody smutku są bardzo konkretne. Smucimy się bo: taty nie będzie w domu aż tydzień, porwaliśmy ukochane rękawiczki, zepsuliśmy najlepszą zabawkę, obrażona koleżanka powiedziała, że więcej już nie będzie się z nami bawić. Okazuje się jednak, ze tydzień szybko mija, rękawiczki da się zacerować, zabawkę- zreperować, a koleżance brakuje zabawy z nami tak samo mocno, jak nam zabawy z nią. Więc uszy do góry!"
Grzegorz Kasdepke ,, Wielka księga uczuć."
Rady dla rodziców
Porozmawiaj z dzieckiem o smutku. Opowiedz o tym, kiedy ostatnio dopadł cię smutek- i dlaczego. Poproś, żeby dziecko zrobiło to samo. Zastanów się z dzieckiem, czy ludzie nie smucą się czasem na wyrost?
Stwórz wraz z dzieckiem listę najczęściej pojawiających się smutków. A teraz zastanówcie się nad metodami walczenia z nimi.
Poczytaj dziecku śmieszną książkę.
Zorganizuj bal ,, Uciekaj,smutku!". Jeżeli jest to możliwe, zaproś na niego rodziców. Podkreślaj rolę ruchu i właściwego odżywiania się w walce ze smutkiem.
płacz lub bliskość płaczu ,bolesna mina, przygnębiony wyraz twarzy |
łzy na policzku, wzrok wbity w ziemię, zasmucony wyraz twarzy |
unikanie kontaktu wzrokowego, oznaki odczuwania bólu, zamykanie się w sobie, osamotnienie |
przygnębione wyrazy twarzy, przytulanie się do drugiej osoby i szukanie u niej wsparcia |
wyraz twarzy wyrażający cierpienie i rozpacz, gwałtowny płacz graniczący z histerią, osamotnienie |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz