wtorek, 14 marca 2017

MAM PRAWO...........

               
Osoby z Autyzmem mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji.


             MAJĄ PRAWO DO :

* niezależnej i wartościowej egzystencji  pozwalającej na pełne rozwijanie możliwości i  wykorzystanie szans życiowych.

* do łatwo dostępnej, bezstronnej i dokładnej  diagnozy oraz opinii lekarskiej.

* do łatwo dostępnego i odpowiedniego  wykształcenia. 

* do pełnej partycypacji osób z autyzmem, a także  ich reprezentantów w procesie podejmowania  wszelkich decyzji kształtujących ich przyszłość: w  miarę możliwości życzenia indywidualnych osób  powinny być uwzględnione.

* do odpowiedniego i łatwo dostępnego    mieszkania. 

* do wyposażenia, pomocy i opieki niezbędnej do  zapewnienia w pełni produktywnej egzystencji  gwarantującej szacunek i niezależność.

* zarobku i odpowiedniego wynagrodzenia  zapewniającego niezbędne wyżywienie, odzież,    mieszkanie, a także gwarantujące zaspokojenie  wszystkich pozostałych potrzeb życiowych. 

* uczestniczenia, w miarę możliwości, w procesie rozwoju i zarządzania placówkami specjalnymi, które stworzone w celu zapewnienia niezbędnej opieki osobą z autyzmem.

* do odpowiedniej porady i opieki zapewniającej poprawę kondycji fizycznej, ochronę zdrowia psychicznego i zaspokojenie potrzeb duchowych, w ramach których należy uwzględnić także odpowiednie metody terapeutyczne i leczenie farmakologiczne, mając na uwadze zapewnienie bezpiecznej terapii uwarunkowanej prawami i przywilejami osoby zainteresowanej.

* do odpowiedniego wykształcenia i szkolenia zawodowego wykluczającego dyskryminację i stereotypy; szkolenie i zatrudnienie powinny uwzględniać zdolności i prawo wyboru jednostki.

* do korzystania ze środków transportu i nieograniczonej swobody poruszania się. 

* do uczestniczenia i korzystania z dóbr  kulturalnych, możliwości uczestniczenia w różnych  formach działalności rozrywkowej, wypoczynku i  sportu. 

* do korzystania z tych samych udogodnień, usług, a także możliwości aktywnej współpracy i działania w społeczeństwie.

* do nawiązywania stosunków o charakterze seksualnym, a także innych związków, między innymi małżeńskich, pozbawionych zniewolenia. 

* do korzystania z porady prawnej i usług adwokackich, a także do pełnej opieki prawnej i ochrony ustawowej.

* do egzystencji pozbawionej lęku i poczucia zagrożenia związanego z bezprawnym umieszczeniem w szpitalu psychiatrycznym albo w innych instytucjach ograniczających swobodę i wolność osobistą. 

* do niezależnej i pełnej godności egzystencji pozbawionej cierpienia i bólu fizycznego albo zaniedbania. 

* do uniezależnienia się od nadużywania i przedawkowania środków farmakologicznych.

* do uzyskania przestępnych informacji udzielanych osobom autystycznym i ich reprezentantom, dotyczących danych pochodzących z akt personalnych, rejestrów medycznych, psychologicznych i edukacyjnych. 

                  KARTA PRAW OSÓB Z AUTYZMEM
Uchwalona na IV Międzynarodowym Kongresie Autyzmu-Europa w Hadze w dniu 12 maja 1992 roku, podpisana i zatwierdzona przez Parlament Europejski 9 maja 1996 roku.
  




Brak komentarzy: