czwartek, 16 marca 2017

lęk separacyjny

                     ,,Mamo, mamo nie choć!!! "



Zostawiasz dziecko w przedszkolu, szkole lub z nianią. Boisz się gdy opuścisz pociechę a ona zacznie płakać .

Oto kilka rozwiązań aby wasze przerażające rozstanie zamienić na  ,, słodki smutek ".

*  zamierzasz zostawić dziecko z opiekunką lub w przedszkolu zorganizuj spotkanie z nową osobą lub wcześniejszą wizytę w nowym miejscu. Jeśli jest to dla dziecka nowe miejsce, zastosuj ,,stopniowe oddalanie się" . Powierz dziecko na dziesięć minut zaufanej osobie i wróć dokładnie o obiecanej godzinie. Następnie stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności o kolejne kilka minut, z godnie z tempem, w jakim dziecko się do niech przyzwyczaja. 

*  wykorzystaj szczególnie wrażliwy zmysł węchu dziecka. Umieść krople swoich perfum lub innego kosmetyku o znajomym zapachu na wewnętrznej części jego kołnierzyka. Dzięki temu może poczuć, że jesteś blisko o dowolnej porze dnia.

*  możesz pozwolić dziecku włożyć koszulkę lub sweter, które sam nosiłeś i na których pozostał twój zapach .

* stwórz mały album ze zdjęciami przedstawiającymi zdjęcia dziecka w ciągu dnia: pobudka, śniadanie, uczestnictwo w zajęciach szkolnych, powrót do domu mamy itp.Dziecko może mieć taki album w swojej szafce lub nosić w plecaku i zaglądać do niego, kiedy poczuje lęk. 

* jeśli twoje dziecko ma ulubioną postać z filmu lub książki opowiadaj mu o tym jak ona poradziła by sobie w ciągu dnia w przedszkolu lub szkole 
      ,, Co by zrobiła Pepa?Może spisała by listę przyjemnych rzeczy, które robiła w czasie zajęć”.

*  pilnuj, by dziecko codziennie jadło śniadanie. Lęk objawia się silniej u dzieci, które są głodne, zmęczone, chore lub zestresowane.

* nie upominaj, nie strofuj i nie ośmieszaj dziecka.( czy to pomaga, kiedy ty się czegoś boisz?)

* to doświadczenie może być dla was trudne i bolesne, pamiętaj ,że większość rodziców przechodzi go pomyślnie. Jeżeli jednak ten lęk u waszego dziecka trwa o wiele dłużej, niż przewidywałeś, przeszkadza w codziennych czynnościach warto mu się przyznać bliżej porozmawiaj z nauczycielami, opiekunami, aby ustalić co stanowi problem lub skontaktuj się z lekarzem. 



POWODZENIA WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE☺☺☺ 
CIERPLIWOŚCI ☺☺☺☺

Brak komentarzy: