piątek, 17 lutego 2017

Nieautystyku czy wiesz co czują rodzice

JAK WYGLĄDA SYTUACJA RODZINY DZIECKA 
        Z AUTYZMEM I ZESPOŁEM ASPERGERA 


Ten post tym razem kieruje do każdego z was( NIE AUTYSTYKA). Chciałabym abyście przeczytali do końca i uświadomili sobie jak ciężkie jest codzienne życie rodzin dzieci z tymże zaburzeniem, może przestaniecie narzekać na tak zwane dla mnie pierdoły m.in. bo zupę zasłona, że znów złapałeś gumę, że okna znów brudne itp.)

Urodzenie się dziecka z zaburzeniem rozwoju wprowadza z miany w życiu rodziny i pełnionych przez nią funkcję. Może spowodować dezorganizacje rodziny, zaburzyć funkcjonowanie jej członków w środowisku społecznym. 
Badania wykazują, że dla rodziny życie z dzieckiem z Autyzmem i ZA jest trudne,ponieważ rodziny te żyją w długotrwałym stresie, który wpływa na wiele sfer ich życia dostarczając znacznych obciążeń. Zdaniem różnych autorów matki dzieci z Autyzmem żyją w większym stresie niż matki dzieci cierpiących na inne zaburzenia np. mukowiscydozę, zespół Downa. Istnieje wiele podobnych przyczyn stresów przeżywanych przez matki dzieci z różnymi zaburzeniami, na które składają się m.in. ciężar opiekowania się nad dzieckiem, konieczność wprowadzenia ograniczeń w życiu rodzinnym. U matek dzieci z Autyzmem dodatkowym stresom są nieakceptujące postawy otoczenia i niestabilne zachowania dziecka. 

INNE PRZYCZYNY STRESUJĄCE RODZINY DZIECKA                                         Z  AUTYZMEM 

1.NIEJASNOŚĆ SYTUACJI

 najczęściej są problemy z  uzyskania diagnozy i jest stwierdzana zbyt późno. Opóźnienia przyczyniają się do narastania poczucia niedopełnienia obowiązków rodzicielskich oraz utrudniają uzyskanie odpowiednich form pomocy dla dziecka i świadczeń.

2. ZNACZNY STOPIEŃ NASILENIA ZABURZEŃ 

   dla rodziców bardzo trudne jest poczucie braku więzi emocjonalnej z dzieckiem i brak oznak przywiązania z jego strony oraz kłopoty w porozumiewaniu się z dzieckiem, wynikające z zaburzeń w sferze komunikacji. Do tego dochodzą ,,dziwaczne''zachowania dziecka(kręcenie przedmiotami, krzyki)stereotypie, autoagresji oraz często występujące upośledzenie umysłowe. Rodzice są sfrustrowani niemożnością przerwania tych nietypowych zachowań dziecka.

3. CZAS TRWANIA ZABURZENIA I MOŻLIWOŚCI                    WYLECZENIA

rozwój dziecka autystycznego jest nieprzewidywalny i nierównomierny,a rokowania są często niejednomyślne. Rodzice mają,więc świadomość, że ich dziecko ma mniejsze perspektywy osiągnięcia niezależności i będzie wymagało stałej opieki.A jednocześnie trudno jest im znaleźć fachową pomoc.

4. WPŁYWY OTOCZENIA 

normalny wygląd dziecka nieautystycznego a autystycznego często utrudnia zrozumienie, na czym polegają problemy w jego rozwoju i dlaczego otoczenie krytycznie reaguje na jego zachowanie.Rodzice czują się odrzuceni i wyizolowani.To odrzucenie społeczne wzmaga się wraz z wiekiem dziecka,bo trudniej jest tolerować dewiacyjne zachowania dorosłej osoby.

5. BRAK SYSTEMU USŁUG 

nie wiedza specjalistów,niepowodzenia w stosunku rzekomo ,,sprawdzonych'' technik terapeutycznych.

Rodzice dzieci autystycznych intensywnie przeżywają różne wydarzenia związane z zaburzeniami rozwoju dziecka, z jego niepowodzeniami .To wpływa na ich związek małżeński, na relacje z chorym dzieckiem i innymi dziećmi w rodzinie.Niekorzystnymi elementami obciążającymi samoocenę rodziców mogą być: przeżywanie niekompetencji w roli rodzica, obwinianie siebie za zaburzenie u dziecka, co wszystko to może prowadzić do symptomów depresji. Rodzice dzieci autystycznych czują się często osamotnieni w sprawowaniu opieki nad dzieckiem.Nie mają zazwyczaj pomocy od bliskiej rodziny i znajomych.Rodzice są psychicznie i fizycznie wyczerpani z powodu stałego czuwania nad dzieckiem, często także w nocy(dzieci z autyzmem zbyt krótko śpią). Konsekwencją tych wielu obciążeń może być przejawiany przez rodziców zespół wypalania sił, czyli utrata fizycznych i psychicznych sił wskutek sprawowania intensywnej opieki nad dzieckiem.Problemy związane z wychowywaniem dziecka z autyzmem osłabiają emocjonalny związek między małżonkami( większość obowiązku z opieką nad dzieckiem spada na matkę, a ojcowie często czują się zaniedbywani przez żony). 
Rodzice odczuwają też poczucie winy z powodu zaniedbywania innych dzieci w rodzinie. Uważają, że obarczają starsze, zdrowe rodzeństwo obowiązkami, które  ,,zabierają im dzieciństwo''.

WYCHOWYWANIE DZIECKA Z AUTYZMEM WPROWADZA WIELE ZMIAN W ŻYCIU RODZINY PRZEKSZTAŁCANIOM ULEGA;

- życie zawodowe rodziców-rodzice(głównie mamy)nie mają możliwości samorealizacji, przerywają pracę zawodową.

- życie towarzyskie rodziny-rodzina często odizolowuje się, nie zaprasza i nie odwiedza znajomych.Przyczyną tego jest brak czasu, który muszą poświęcić dziecku, oraz poczucie wstydu i obaw przed pytaniami ze strony otoczenia.

- życie kulturalne rodziny-ograniczeniu ulegają wyjścia do kina, teatru,  oraz wyjazdy na wakacje.Spowodowane to jest brakiem czasu,ochoty, zmęczenia. 

- atmosfera wychowawcza nie jest prawidłowa , rodzeństwo wzrasta w klimacie nie pokoju, zagrożenia, ich potrzeba czułości może być niezaspokojona.