czwartek, 30 marca 2017

Zaświeć się na niebiesko

Zbliża się 2 kwietnia, dla większości ludzi jest to dzień upamiętnienia rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II.. Mało kto wie, że 2 kwietnia to również dzień obchodów ,, Światowego dnia Autyzmu”. Oby dwa te wydarzenia są dla mnie szczególne. Jan Paweł II był moim wzorcem kościoła, był człowiekiem, który sprawił, że cały świat go pokochał za: uśmiech, radość skromność, tolerancję, wyrozumiałość, poczucie humoru, a przede wszystkim za świadectwo,które głosił( mało kto wie,że pierwszą parafią Karola Wojtyły była Niegowić- miejsce gdzie się urodziłam i wychowałam).Jan Paweł II zawsze pozostanie w mojej pamięci i sercu. 

,, To miłość nawraca, serca i daje pokój ludzkość, która wydaje     się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę egoizmu i strachu."

Jan Paweł II.


     ,,Człowiek jest wielkim nie przez to co posiada, lecz przez to,             kim jest,nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z                 innymi".


                                          Jan Paweł II.


Chciałabym abyście 2 kwietnia także zapamiętali jako ,, Światowym dniem Autyzmu", niech w  tym dniu  dominuje barwa koloru niebieskiego, który jest przewodnią barwą Autyzmu.
Na całym świecie dramatycznie rośnie liczba dzieci  z Autyzmem. Według amerykańskich danych już 68 dzieci rodzi się z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. ONZ uznał Autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzycy i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych.Dzisiaj, ani pewnie jutro nie będzie lekarstw  na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko aby osobą z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczeństwa w kwestii Autyzmu jest niska.Reakcja na odmienne zachowanie osób z Autyzmem bywają okrutne i krzywdzące.Dziecko z Autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z Autyzmem to dziwak lub ,, psychol".

  ,, KWIECIEŃ SIĘ SKOŃCZY A AUTYZM POZOSTANIE".

Więc proszę was wszystkich ( bez wyjątku) aby w dniu 2 kwietnia każdy z nas zjednoczył się dla AUTYZMU poprzez dodania kolorystycznego akcentu  na swoich profilach na portalach społecznościowych, czy w swoim domu dodając kolor niebieski. Bądź my z Autyzmem ,,ZAŚWIEĆMY SIĘ NA NIEBIESKO".

Połączmy dwa te wydarzenia razem np. zaświećmy świeczkę w kolorze niebieskim, o godzinie 21.37.

Kochani Rodzice, życzę wam wytrwałości, sił, cierpliwości, a waszym pociechą samych sukcesów, radości z każdego kroku do przodu.

                                     Wasz codzienny autyzm 
                                                     Barbara 





,, Człowiek jest wielki w rzeczach krańcowych: w sztuce, w głupocie, w miłości, ,w nienawiści, w egoizmie, a nawet w ofiarności-ale światu najbardziej brak przeciętnej dobroci”.



                                     Erich Maria Remarque


I

     
PS. Dziś jak odbierałam córkę ze szkoły, wisiał sobie taki plakat


Mogę śmiało powiedzieć że to także szczególny dzień dla Anny gdyż ona kocha książki, pochwale się jeszcze, że ostatnio to Ona czyta Mi. 

        

codzienny autyzm: Moje myśli

codzienny autyzm: Moje myśli

codzienny autyzm: nauczycielu masz dziecko z autyzmem przeczytaj

codzienny autyzm: nauczycielu masz dziecko z autyzmem przeczytaj

poniedziałek, 27 marca 2017

Jak zaplanować tydzień i znaleźć w nim czas dla siebie

Plan, plan! Potrzebuje go! Bez niego tak ciężko jest mi funkcjonować.

Większości naszych pociech dobrze funkcjonuje w ciągu dnia, dzięki wykorzystaniu piktogramów czy obrazków przedstawiających dane czynności, które ma zrobić w ciągu dnia np mycie zębów, ubieranie się, wyjście do szkoły itp. Czy nie lepiej dla dziecka gdy codziennie rano zerka na harmonogram zajęć , który znajduje się obok jego łóżka? Rodzice, którzy w ten sposób pomagają dziecku w codziennym funkcjonowaniu doskonale wiedzą jak bardzo plan dnia jest przydatny. 

A co z naszym planem? Czy wy również piszecie sobie swój rozkład dnia?Czy Zapisujecie na kratce papieru co macie do zrobienia w danym dniu czy też przyczepiacie go na lodówce, a może ktoś korzysta z zeszytu? 

Patrząc na córkę jak bardzo pomagają jej obrazki z czynnościami, które należy wykonać w ciągu dnia  sama zaczęłam zapisywać to  co mam do zrobienia. I w taki sposób na stałe zawitał u mnie zeszyt 32 kartkowy ☺( kalendarz kieszonkowy nie zdał egzaminu, gdyż wolał moją torebkę ,a używałam go tylko na potrzebę sprawdzenia wizyty u lekarza).

Dlaczego zaczęłam korzystać z harmonogramu:

1) wiem co jest do zrobienia  w domu 
2) wiem do kiedy trzeba zapłacić rachunki
3) wiem co muszę załatwić w mieście 
4) wiem kiedy w tym wszystkim znaleźć czas tylko dla siebie 
5) mniej się stresuje, ponieważ nie myślę o tym co jest jeszcze do       zrobienia

W jaki sposób planuje sobie tydzień ? 

W każdą niedziele  rano, kiedy wszyscy jeszcze śpią robię  sobie kawę ;)  ,siadam wyciągam swój niezawodny zeszyt☺i spisuję. 
Na każdej stronie zeszytu piszę: 
 Dzień, datę a pod datą co mam do zrobienia np .

Poniedziałek:
- to dzień na załatwianie spraw urzędowych, 
czy swoich wizyt lekarskich, małe szybkie zakupy do domu
( jak to po weekendzie lodówka pusta:P)

Wtorek:
- dzień robienia prania i tzw. szybkiego prasowania
( na czym ono polega o tuż to, związku z tym iż nie lubię prasować, większość ubrań składam, chowam a kiedy coś mam założyć, a jest zmięte to prasuje z myślą "po co dwa razy prasować , szkoda mojego cennego czasu").

Środa
- dzień rachunków: 
 tu kolejny zeszyt z finansami i rachunkami, które mam do    zapłacenia
 Jak wiadomo rachunki nie  przychodzą nam co tydzień,
 tylko raz w miesiącu, więc 3 kolejne środy są dla Ciebie ;)

Czwartek 
- Tzw. dzień "perfekcyjnej pani domu"☺a mianowicie gruntowne sprzątanie domu ( sprzątanie łazienki, mycie podłóg, ścieranie kurzu itp. Oczywiście odkurzam codziennie , ponieważ mieszkają z nami dwa sierściuchy .
 Lubie mieć porządek,ale nie jestem jego niewolnicą, szkoda mi dnia na ciągłe "latanie z mopem" 
( i tu chce mi się śmiać, ciekawe jaka by była mina perfekcyjnej gdyby to przeczytała?)☺☺☺☺

Piątek
- to mój najlepszy dzień w tygodniu, dzień wyłącznie dla mnie 

Sobota, Niedziela 
Weekend to czas dla najbliższych. 
Te dni planujemy razem.

Zastanawiacie się jak  to robię? Gdzie w tym całym harmonogramie wizyty u lekarza, gdzie terapie dziecka?
O tuż : wizyty u lekarza specjalisty zawsze są wyznaczone wcześniej , wystarczy, że powieszę sobie kartkę z datą wizyty  na lodówce i wiem kiedy trzeba poprzestawiać plan. 
A co do terapii- Ania do 13.00 jest w szkole , do tego czasu ja stosuje się do swojego rozkładu dnia, po 13 już poświęcam czas tylko dla Ani.Większość zajęć odbywa się popołudniu.
No dobra plan jest, może i super ,a gdzie w tym wszystkim jest miejsce na zrobienie obiadu? Po pierwsze na osobnej kartce spisuje sobie menu na cały tydzień, w ten sposób wykorzystuje sobie wszystkie produkty jakie mam w domu, więc nie muszę ciągle latać do sklepu, a po drugie obiad przygotowuje sobie każdego wieczoru (kiedy Ania ma czas dla siebie) na następny dzień.

Bloga piszę wieczorami kiedy pozostali członkowie rodziny śpią ☺☺☺☺☺☺

Jeśli, ktoś nie lubi zeszytów ,bo kojarzą się ze szkolnymi koszmarami i czerwonym długopisem to proponuje zwykłą kartkę A4.



To tyle na dzisiaj, jeśli ktoś z was ma taki plan tygodnia podzielcie się  nim, chętnie  wprowadzę coś  nowego.


Buziaki:*  Dobranoc
P.S DO NASTĘPNEGO POSTA ;)

                   Wasz codzienny autyzm 

piątek, 24 marca 2017

Jest słodko, jest smacznie,daktylowo i zdrowo

                 Daktylowe ziemniaczki


Czekoladki, cukierki, ciasteczka pychotka. Na samą myśl aż chce się jeść. W tak brzydką, deszczową pogodę jak jest dzisiaj, mam ochotę coś przekąsić, zrobić sobie ciepłą herbatkę, schować się pod kołdrą, i pozbyć się smutków jakie mnie w taką pogodę doskwierają. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego też ratuje się kaloriami ale nie tymi sklepowymi za to tymi zdrowymi. Przedstawiam wam przepis na daktylowe ziemniaczki  przypominające słodkie ziemniaczki, tylko z taką różnicą, że  są 100 % zdrowsze bez sztucznych dodatków, łatwe w przygotowaniu,bezglutenowe, wystarczy że na stałe w waszych domach zagoszczą daktyle, orzechy włoskie i miód. Nie pamiętam gdzie znalazłam ten przepis, gdyż większość przepisów zapisuję w zeszycie.
Przepis łatwy w przygotowaniu zajmuję jakieś 30 minut, porcji 12.



Co potrzebne:

• 60 dag daktyli 

• garść orzechów włoskich
• garść płatków owsianych 
• 3 łyżki kakao 
• duża łyżka miodu 
• wiórki kokosowe do obtoczenia 

Na samym początku namocz daktyle w gorącej wodzie na 10 minut, po tym czasie odsączamy wodę i blendujemy. Do zblendowanych daktyli dodajemy pokrojone w kostkę orzech włoskie, płatki owsiane, kakao miód i wszystko razem jeszcze raz blendujemy. 
Z masy ulepić średniej wielkości kulki, obtaczać w wiórkach kokosowych. Odstawić na 30 minut do lodówki. Ja to nawet jem od razu po przygotowaniu ☺☺☺☺☺ 

                        Smacznego!!!!!! 




czwartek, 23 marca 2017

Moje myśli

                     JA TEŻ MAM PRAWO!!!








Przychodzą takie dni, że człowiekowi brakuje sił, wszystko go irytuje , staje się nadwrażliwy na bodźce zewnętrzne, przeszkadza mu śpiew ptaków, odgłos silnika samochodu, rozmowy ludzi, nawet dźwięk dzwonka w telefonie itp.  Wtedy ma ochotę zamknąć się w czterech ścianach, sam, bez ludzi, bez problemów, bez elektroniki itp. Niektórzy mogą uznać to za  marudzenie ,, co ona mówi, co ona tak narzeka, kolejna baba, której nic nie pasuje!", ktoś powie: ,, A weź się do życia!" Ale to nie tak, że ja narzekam, będąc mamą dziecka z autyzmem, nasza codzienność  wygląda inaczej niż mam dzieci nieautystycznych. Nasze poranki są zawsze nieprzewidywalne, nie wiemy co nasze dzieci wymyślą, w jakim będą humorze, czy kolejny dzień  będzie na ,, nie". Nasze pociechy mają zaplanowany cały dzień, nie daj Boże jak ich plan zostanie   zaburzony, choćby jedną niezapowiedzianą sprawą. Wtedy pojawia się napad złości, agresja, rzucanie po podłodze. Ktoś później  powie, "Co za niewychowane dziecko, co za matka, która pozwala na takie zachowania". Czy ktoś z was zdaje sobie sprawę jak w takim momencie czuję jego mama? Jak ciężko jej znieść zachowanie dziecka? Nawet ona nie jest w stanie nad nim zapanować.

 Twoje dziecko rodzi się zdrowe 10 punktów w skali Apgar, bezcenna  jest radość kobiety gdy zostaje matką. 
Mijają dni, tygodnie, miesiące pociecha rośnie, rozwija się książkowo i nagle w pewnym  momencie  rozwoju  twoje dziecko traci z tobą kontakt, zamyka się w swoim świecie, jego komunikacja to jeden wielki krzyk. Co tu robić?  Mama jest bezsilna, bezradna, pełna niepokoju. Szuka pomocy gdzie się da. Kiedy już dostajemy diagnozę "Autyzm." nasze życie zmienia się diametralnie, rodzi się obawa co będzie dalej, lęk, podnosi się nam poziom stresu, rezygnujemy z pracy, z życia towarzyskiego, z wyjść na kawę z koleżanką czy babskie zakupy. Wiele mam wychowuje dzieci samotnie, gdyż tatusiowie nie wytrzymują presji z sytuacją jaką przyjdzie się im zmierzyć.  Nasz świat skierowany jest wyłącznie na dziecku ciągłej pracy, ciągłych wyjazdach na terapie, wizytach u specjalistów, ciągłych badaniach, ciągłego strachu, ciągłego lęku ,, Co będzie dalej? Jak sobie poradzę?"
Wszystko wokół nas przestaje istnieć !!!!

Niektórym  mogą mówić: ,, Jak tak można?Cały czas z dzieckiem, daj mu żyć, nie świruj,weź wyluzuj  bo zwariujesz..."
Żeby to było takie proste. Łatwo się mówi osobie,która nie ma tego na co dzień. 
Trzeba przejść mocne ,,pranie mózgu",żeby zrozumieć ,że ten ktoś miał racje.

W przeszłości ( teraz jest inaczej) moje życie tak jak opisałam wyżej skupiało się tylko na "chorobie"córki, na ciągłym przejmowaniu się, zadręczaniu myślami itp. Po czasie doprowadziłam się do takiego stanu ,że wylądowałam na terapii, gdyż czułam, że sobie nie radzę z tym wszystkim, że to mnie przerasta.  Przeszłam terapie szokową( to tylko tak drastycznie brzmi). Codziennie przez 4 miesiące uczyłam się  życia na nowo, uświadomiłam sobie, co jest w życiu najważniejsze. Teraz przyjmuje zasadę  KMŻ ( 1-KOBIETA, 2-MAMA, 3-ŻONA). Ktoś może sobie mówić zwariowała,  ale jeśli  jestem kobietą dla siebie to jestem wspaniałą mamą i kochającą żoną. Nawet mój mąż to zauważył, a relacje między nami są znacznie lepsze. 


 My mamy dzieci z autyzmem mamy prawo do:

Bycia kobietą a nie tylko terapeutką!

Bycia sobą !

Prawo do samodzielnego wyjścia bez dziecka!


Prawo do babskich zakupów!

Prawo do wyrażania swoich emocji!

Prawo do bycia piękną!

Prawo do bycia chorą!

Prawo do bycia zmęczoną! 

Wam kochane mamy dzieci z autyzmem chce powiedzieć, że warto skorzystać z terapii dla siebie aby móc zacząć żyć na nowo mimo autyzmu, bo wiedzcie   o tym , że my też "mamy autyzm" tak jak nasze dzieci i tak jak nasze dzieci musimy się z niego  leczyć, dla dobra naszego samopoczucia i dla dobra dziecka. Jeśli nie macie z kim pogadać to piszcie. Postaram się w jakiś sposób pomóc :-)



 Chce również  powiedzieć iż  blog ,, Codzienny autyzm" będzie także dla wszystkich którzy kochają gotować, czytać. 
Ponieważ "Codzienny autyzm" to nie tylko blog o autyzmie , to blog skierowany przede wszystkim dla mam. Chce, żebyście zobaczyły radość, uśmiech, zadowolenie jakie może przynieść każdy dzień:-)

A TERAZ DROGIE MAMY ZADANIE DLA WAS!

Idziemy do łazienki stajemy przed lustrem i mówimy:

,, Jestem piękna, jestem ładna, jestem zgrabna, a w dodatku mam  wyjątkową rodzinę !" ☺☺☺☺

I tak każdego dnia :-)


wtorek, 21 marca 2017

Układamy układanki

                            Układanki lewopółkulowe 

W naszych pomocach logopedycznych można znaleś wiele pomocy jedną z podstawowych i jak dla nas najważniejszych są Układanki lewopółkulowe wydawnictwa ,, Centrum metody krakowskiej,,  autorstwa Jagody Cieszyńskiej i Agaty Dębnickiej‐Cieszyńskiej

Pomoc służy do stymulacji lewopółkulowego przetwarzania sekwencji wzorów. Polecana szczególnie dla dzieci z zaburzeniem komunikacji językowej, zagrożonych dysleksją oraz dzieci dwujęzycznych, ale także przygotowują do nauki czytania.

Zestaw zawiera 25 kwadratów z tworzywa w czterech kolorach oraz książeczkę z wzorami do układania.Co widać na załączonym obrazku.


Kwadraty można także wykorzystać do układania sekwencji.

Aby utrudnić zadanie i aby córka nie układała tych samych zrobiłam własnej roboty.



Pokaż dziecku wzór.Nie chowaj go.Podaj dziecku tyle kwadratów ile potrzeba do ułożenia prezentowanego wzoru. Powiedz ,, ułóż tak samo jak na rysunku".Wzór dziecko powinno układać jak na załączonym obrazku.



poniedziałek, 20 marca 2017

Dentysta co zrobić aby wizyta nie była taka straszna

           
               Dentysta przyjaciel czy wróg ?





Kto z nas lubi dentystę?. Odgłos wiertła dentystycznego, nieprzyjemne zapachy. Dla, niektórych wizyty są przerażająca torturą. Może warto pozbyć się starych stereotypów. Chociaż ideał ,, bezbolesnej stomatologii”, może nie być osiągalny w 100% i w każdym przypadku współczesne metody i praktyki mogą sprawić, że wizyty u dentysty będą znośne i komfortowe.
Warto odrzucić myśli,że można odłożyć sprawę opieki, aż dziecko dorośnie ponieważ zęby mleczne nie są ważne. Są bardzo ważne pełnią istotną funkcję w rozwoju mowy, a umiejętność żucia jest niezbędna do wykształcenia właściwych nawyków żywieniowych. 

Czasem znalezienie dobrego dentysty wymaga więcej niż jednej próby.Nie wszystkie sposoby działania okazują się skuteczne w każdym przypadku 

* Poszukaj dentysty dziecięcego.Taki specjalista prawdopodobnie miał do czynienia z większą liczbą dzieci o specjalnych potrzebach niż zwykły stomatolog. Gabinety dentystów dziecięcych są odpowiednio wyposażone, a niektórzy specjaliści wyznaczają nawet osobne dni wizyt tylko dla dzieci niepełnosprawnych. 

* Popytaj znajomych, którzy mają dzieci. Nawet w małych miejscowościach znajdziecie przynajmniej jednego dentystę, który przyjmuje dzieci o specjalnych potrzebach. 

O to kilka sugestii, pomysłów na to aby wizyta z dzieckiem u dentysty nie była straszna:

• dentysta pracuje zgodnie z grafikiem, nie ma potrzeby długo czekać na wizytę 

• dentysta i jego asystenci działają szybko, delikatnie i spokojnie oraz nie zmuszają dziecka do czegokolwiek 

• jeśli twoje dziecko ma strach przed fotelem dentystycznym, poproś stomatologa aby dziecko siedziało na twoich lub asystenta   kolanach. Nasza p. dentysta opowiadała mi, że jeden z jej pacjentów leżał na podłodze, ponieważ dziecko w ten sposób toleruje czyszczenie zębów. 

• dentysta powinien pozwolić rodzinie przyjść w dowolnym terminie, aby mogło poćwiczyć siedzenie na fotelu 

• dentysta powinien przerwać pracę, zanim dziecko się zmęczy, i wyznaczyć kolejną wizytę w krótkim terminie, jeżeli potrzebuje więcej czasu, by skończyć. 

• w czasie wizyty,niektórzy dentyści proponują dzieciom oglądanie filmów- na tablecie albo telewizorze zamontowanym na suficie( niektóre dzieci to uwielbiają innym to przeszkadza), słuchanie muzyki bądź audiobooków.

• poproś dentystę aby mówił dziecku, kiedy i jak będzie je dotykał

• nie mów i poproś dentystę aby nie używać zwrotu ,, nie bój się” czy ,,nie będzie bolało”, gdyż twoje dziecko nie martwiło się bólem do póki o nim nie wspomniałeś.

• wybierz dentystę, który pozwoli twojemu dziecku powoli przyzwyczajać się do gabinetu przed właściwym czyszczeniem lub przeglądem zębów. 

• przed wizytą może pomóc silny bodziec dotykowy: niech dziecko użyje wibrującej szczoteczki do zębów, włoży ciasną czapkę, legginsy lub obciążona kamizelkę, zrobi kilka pompek, opierając się o samochód lub o ścianę przed wejściem do budynku. 

• ułóż historyjkę obrazkową ze zdjęciem dentysty, asystenta, poczekalni, fotela dentystycznego, szerokich uśmiechów na koniec wizyty. 

• poczytaj dziecku bajki lub opowiadania, które dotyczą  wizyt u dentysty np
,,Zuzia idzie do dentysty,, wyd. Mądra mysz 


,,Mam przyjaciółkę dentystkę,,wyd. Mądra mysz. 


• nie umawiaj się na wizytę na godzinę lub dzień, kiedy twoje dziecko może być zmęczone, głodne bądź czuć się źle z innego powodu.

• nie mów dziecku o wizycie z tygodniowym wyprzedzeniem, aby nie narazić je na niepotrzebny strach i słuchanie opowieści kolegów z klasy o ich doświadczeniach. W dniu wizyty powiedz mu tylko, że idziecie na przegląd.

• najlepszą rzeczą jaką zrobicie to powiedzenie dziecku aby słuchało dentysty, gdyż mówienie do dziecka w trakcie zabiegu przez dwie osoby  może się skończyć źle, gdyż dentysta pracuje wiertłem o szybko obracającej się głowicy lub innym ostrym narzędziem, trzymając je  w ustach dziecka. 

Układamy historyjki

                                  Kości opowieści –STORY CUBES


Maleńkie pudełeczko skrywa w sobie  różne obrazki: samolot, telefon, ryba, książka, żółw, smutna buźka te i wiele innych  rysunków znajdziemy na drobnych kosteczkach umieszczonym w zgrabnym pudełeczku zamykanym na magnez. Znajdziemy w nim 9 kostek z obrazkami.  

STORY CUBES sprawdza się między innymi:

─ jako pomoc w nauce języka 
─ jako sposób na integracje grupy 
─ jako narzędzie w terapii grupowej i indywidualnej 
─ jako pomoc w rozwijaniu słownictwa i zainteresowań dziecka


Teoretycznie gra  przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia, ale jest to tak swobodna zabawa, jeśli dziecko będzie potrafiło rozpoznać obrazki na kostkach, to już można się  próbować bawić zaczynając od 4 kostek np:




,,Pod mostem wędrował sobie żółw o imieniu Franek. Franek był bardzo smutny gdyż chciał mieszkać w domu". 

Prezentowany zestaw to podstawowy. W sprzedaży są  również:


Nawet dorośli na początku gry mają problem z ułożeniem historii.
                                 ☺☺☺☺☺

Można kupić 

http://bonito.pl/
http://www.empik.com/
http://www.ceneo.pl/
http://czytam.pl/


niedziela, 19 marca 2017

Zmiana szkoły lub klasy- co można zrobić

Co zrobić, za nim dziecko zmieni szkołę lub klasę 



Dzieci z Autyzmem, Zespołem Aspergera opierają się zmianom we wszystkich aspektach swojego życia, ponieważ jest to dla nich niewiarygodnie stresujące. Zmiana klasy, a tym bardziej zmiana szkoły, ze względu na swoją skale, jest olbrzymim przeżyciem. Jeżeli możesz zrobić rzeczy  następujące, pomożesz im poradzić sobie z sytuacją. 

*  niech nowy nauczyciel przyjdzie poobserwować Twoją klasę. Możesz w ten sposób zorientować się w strategiach, które w Twojej klasie działają.

*  jeżeli to możliwe, upewnij się, by nowy nauczyciel spotkał się, więcej niż raz, z dzieckiem , zanim przejdzie ono do nowej klasy.

*  bądź dostępny jako źródło informacji dla nowego nauczyciela. Przekaż mu swoje triki i wskazówki.

*  zorganizuj dla dziecka wycieczkę do nowej szkoły. Wskaż mu podstawowe punkty orientacyjne, by wiedziało, jak się poruszać. Niech tych wizyt będzie kilka, w różnych porach dnia, aby dziecko widziało, jak różne rzeczy się tam dzieją. 

*  jeżeli prawdziwe wizyty nie są możliwe, zorganizuj wykonanie albumu z fotografiami. Może on zawierać ważne miejsca w szkole, pokazywać nauczycieli i pracowników oraz szkolne rutyny. Możesz napisać towarzyszącą albumowi historyjkę społeczną.

*  jeżeli dziecko przechodzi do szkoły, w której będzie miało więcej niż jednego nauczyciela, upewnij się, że jeden z nauczycieli będzie monitorował przejście. 

*  zorganizuj wprowadzenie personelu szkoły w problematykę Autyzmu, Zespołu Aspergera.

*  sprawdź, czy możesz zorganizować okres przejściowy dla istniejącego i nowego zespołu wspierającego, tak by wszyscy mieli czas przygotować się i przystosował.  

potrzebna pomoc

            Moi kochani !!!!!!!!!!!♡♡♡♡♡♡♡


Proszę o pomoc i rady, o tuż to:
  

W Bielsko-Białej powstała fundacja  FUNDACJA SPECTRUM A, która jeszcze nie ma swojej strony internetowej ( KRS 0000607143) ale jest zauważana ze Stowarzyszeniem AS 
Fundacja tworzy własne plany działania ukierunkowane na aktywność sportową/ ruchową. Chce stworzyć plan taki który by odzwierciedlał zaopatrzenie rodzin i dzieci dotkniętych Autyzmem i Zespołem Aspergera.

Stąd prośba o wszystkie sugestie co według was było by fajne i ciekawe z waszego punktu widzenia zaznaczam , że musi to obejmować tylko działania sportowe, zajęcia dzieci, rodzice, warsztaty dla rodziców, informacje. 


Wszystkie pomysły, sugestie piszcie w komentarzach lub na maila bassew1984@gmail.com 

piątek, 17 marca 2017

Ćwiczymy poprzez zabawę

   Układamy sekwencje w kuchni przy robieniu ciasteczek.
                                                      ☺☺☺☺☺☺☺☺


Brakuje ci pomysłów, masz dość ciągle pracy przy stoliku, twojemu dziecku się już znudziły ciągłe układanie obrazków, chcesz zachęcić dziecko do pracy w KUCHNI. O to przykład jak można połączyć te czynności a także świetnie się bawić



SEKWENCJE 
To ciąg znaków(symboli), który jest uporządkowany według określonej reguły, tworząc strukturę. Struktura to jest powtarzana, a miejsce kolejnego elementu jest wyznaczone przez regułę.


Sekwencje mogą być dwuelementowe, trzyelementowe, czteroelementowe… Mogą być rysowane na kartce, przyklejane; układane z nakrętek lub spinaczy do bielizny. Mogą to być kolory, figury, kształty, obrazki rzeczowników, samogłoski; wszystko, czego akurat potrzebujesz do ćwiczeń! Pamiętaj, żeby układać linearnie, czyli od lewej do prawej.
Sekwencje odzwierciedlają porządek znaków językowych, zarówno pisanych, jak i mówionych: pozwalają poznawać regułę, ćwiczą dostosowywanie się do niej; takie ćwiczenia są także przygotowaniem do nauki pisania i czytania, ponieważ kształtują porządkowanie świata od lewej do prawej i od góry do dołu. Dodatkowo ćwiczą koncentrację uwagi.
Zachęć dziecko do zrobienia wspólnie ciasteczek( kto nie lubi własnoręcznie robionych ☺☺☺)jak to zrobić w bardzo łatwy sposób użyj swoich sposobów, na pewno je masz. Każda z mam je ma TY też!!!Wieże w ciebie kochana mamo ☺☺☺.Mamy  jeśli wasze pociechy mają specjalne na pewno macie przepisy na  ciasteczka( prześlijcie z miłą chęcią wypróbuję i zachęcę do zrobienia Anie).

,,Ułóż pod spodem tak samo" I tak dziecko może do samego dołu blaszki. A ty w tym czasie rozgrzej piekarnik☺☺☺☺☺


 I o to twoje dziecko robi tak samo pod spodem  czyż nie jest zdolne ☺☺☺Nie zapomnij o pochwale 

Kiedy już jedna partia ciastek jest w piekarniku, to zachęć dziecko do wykrajania następnych☺☺☺ 


Jak już ciasteczka wykrojone to kolejne układanie sekwencji 
Ułóż figurki i powiedz ,, Ułóż tak samo obok,, pokazując.

Zacznijcie od układania dwuelementowych, później od trzech, czterech a nawet pięciu.Co widać na załączonym obrazku. 

Nie fajna zabawa.Gdy ciastka się upieką i ostygną udekorujcie je wspólnie to dopiero jest zabawa ☺☺☺

Ps. Twoja pociecha ćwiczy paluszki☺☺☺A efekt końcowy na samym dole.Bawcie się dobrze, pamiętaj nie musi to być okres przed świąteczny gdzie większość robi ciasteczka możecie zrobić w każdym dniu, o każdej porze.Wystarczą tylko dobre chęci. Idzie weekend ☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺







                            Zapraszamy na ciasteczka ♡♡♡


PS: Użyj swoich sposobów i zachęć dziecko do posprzątania( tylko nie używaj przy nim tego słowa, bo kto je lubi).Na pewno  masz swoje sposoby, nie wmawiaj sobie, że ci ich brakuje, pamiętaj że przy robieniu porządków też można się świetnie bawić. 


czwartek, 16 marca 2017

            Dawno, dawno temu .......... i tak dalej. ♡♡♡♡


Kto z nas nie zna baśni, legend, chyba z większości z nas mama czytała na dobranoc. Mając dzieci pewnie nie jeden raz czytaliście im bajkę o ,, Czerwonym kapturku", ,, Śpiącą królewnę" w wiele innych. Ale kto z nas nie marzy o tym,żeby to nam dzieci je przeczytały? O tuż to wszystko jest możliwe jak w bajkach ☺☺☺


 Przedstawiam wam serie ,,CZYTAM MAMIE I TACIE–BAJKI I LEGENDY". Jagody Cieszyńskiej
,,Czytam mamie i tacie- bajki i legendy" Jagoda Cieszyńska wyd CENTRUM METODY KRAKOWSKIEJ 

,,Czytam mamie i tacie- bajki i legendy" Jagoda Cieszyńska wyd CENTRUM METODY KRAKOWSKIEJ 

,,Czytam mamie i tacie- bajki i legendy" Jagoda Cieszyńska wyd CENTRUM METODY KRAKOWSKIEJ
 Seria ,, ,,Czytam mamie i tacie- bajki i legendy" została przygotowana dla dzieci, które już potrafią samodzielnie przeczytać krótkie teksty, ale także dla maluchów, które uczą się słuchać, rozumieć i opowiadać. 

Książeczki są w wersji komiksowej( pytanie kto nie lubi komiksów),kolorowe ilustracje.Istotnym walorem jest zastosowanie białych liter na czarnym polu.Biały druk na silnie kontrastowym tle umożliwia dzieciom koncentrację na tekście oraz ułatwia zapamiętywanie.

Jeśli wasze dzieci nie lubią lub nie chcą czytać to uwierzcie mi te książeczki pochłoną.

Można kupić 



lęk separacyjny

                     ,,Mamo, mamo nie choć!!! "



Zostawiasz dziecko w przedszkolu, szkole lub z nianią. Boisz się gdy opuścisz pociechę a ona zacznie płakać .

Oto kilka rozwiązań aby wasze przerażające rozstanie zamienić na  ,, słodki smutek ".

*  zamierzasz zostawić dziecko z opiekunką lub w przedszkolu zorganizuj spotkanie z nową osobą lub wcześniejszą wizytę w nowym miejscu. Jeśli jest to dla dziecka nowe miejsce, zastosuj ,,stopniowe oddalanie się" . Powierz dziecko na dziesięć minut zaufanej osobie i wróć dokładnie o obiecanej godzinie. Następnie stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności o kolejne kilka minut, z godnie z tempem, w jakim dziecko się do niech przyzwyczaja. 

*  wykorzystaj szczególnie wrażliwy zmysł węchu dziecka. Umieść krople swoich perfum lub innego kosmetyku o znajomym zapachu na wewnętrznej części jego kołnierzyka. Dzięki temu może poczuć, że jesteś blisko o dowolnej porze dnia.

*  możesz pozwolić dziecku włożyć koszulkę lub sweter, które sam nosiłeś i na których pozostał twój zapach .

* stwórz mały album ze zdjęciami przedstawiającymi zdjęcia dziecka w ciągu dnia: pobudka, śniadanie, uczestnictwo w zajęciach szkolnych, powrót do domu mamy itp.Dziecko może mieć taki album w swojej szafce lub nosić w plecaku i zaglądać do niego, kiedy poczuje lęk. 

* jeśli twoje dziecko ma ulubioną postać z filmu lub książki opowiadaj mu o tym jak ona poradziła by sobie w ciągu dnia w przedszkolu lub szkole 
      ,, Co by zrobiła Pepa?Może spisała by listę przyjemnych rzeczy, które robiła w czasie zajęć”.

*  pilnuj, by dziecko codziennie jadło śniadanie. Lęk objawia się silniej u dzieci, które są głodne, zmęczone, chore lub zestresowane.

* nie upominaj, nie strofuj i nie ośmieszaj dziecka.( czy to pomaga, kiedy ty się czegoś boisz?)

* to doświadczenie może być dla was trudne i bolesne, pamiętaj ,że większość rodziców przechodzi go pomyślnie. Jeżeli jednak ten lęk u waszego dziecka trwa o wiele dłużej, niż przewidywałeś, przeszkadza w codziennych czynnościach warto mu się przyznać bliżej porozmawiaj z nauczycielami, opiekunami, aby ustalić co stanowi problem lub skontaktuj się z lekarzem. 



POWODZENIA WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE☺☺☺ 
CIERPLIWOŚCI ☺☺☺☺

środa, 15 marca 2017

Gra dla wszystkich małych i dużych

Dzieciom bardzo często trudno jest opowiedzieć o sobie, o tym , co co je trapi. W dorosłym wieku objawia się to problematyczną formą w podejściu do życia.


Moi drodzy rodzice przedstawiam wam grę pt,, ODKRYCIA POZNAĆ I ZROZUMIEĆ SIEBIE "

Gra ODKRYCIA POZNAĆ I ZROZUMIEĆ SIEBIE wyd. EPIDEIXIS 


Gra ODKRYCIA to ekscytująca gra planszowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych, uczy akceptacji i tolerancji. Pomaga zrozumieć i poznać siebie, odkryć w sobie empatie, poprawić komunikacje interpersonalną, rozwinąć umiejętności uważnego słuchania i świadomego komunikowania. 
W bajkowym świecie gry Odkrycia można łatwo ,, ubrać" własne przeżycia w odpowiednie słowa i przyjrzeć się im z innej zabawowej perspektywy. 
Gra ODKRYCIA wykorzystuje techniki projekcji i narracji, aby umożliwić dziecku poznanie i wyrażanie siebie, z wyczuciem, z szacunkiem i bez naruszenia granic poczucia bezpieczeństwa. Oprócz głównych pytań znajdujących się na kolorowej planszy, gra ta zawiera 30 kart z ilustracjami przedstawiającymi różne ,, scenki z życia".

Gra ODKRYCIA jest doskonałym narzędziem dla rodziców, którzy doświadczają trudności komunikacyjnych w relacji ze swoimi dziećmi oraz dla rodziców, którzy nie doświadczają owych trudności, ale chcieli by lepiej poznać swoje dziecko, oraz dla wszystkich bez wyjątku, którzy chcieliby lepiej poznać samych siebie.

Gra ODKRYCIA zawiera 

- składana kolorową planszę 
- 30 kart z ilustracjami 
- kolorową książeczkę z instrukcją gry i wskazówkami do zadawania pytań
- 4 różnokolorowe, drewniane pionki, w formie zwierzątek 
- 1 kostkę drewnianą do gry 

To ciekawa i wciągająca gra kształtująca wyobraźnię i kreatywność 


        Polecam i życzę wszystkim wspaniałej zabawy 


Ps Gra wciągnęła dzieciaki z klasy mojej córki do takiego stopnia,że nie słyszały dzwonka na przerwę☺☺☺☺ 


Gdzie można kupić 
http://bonito.pl/
https://www.edukacyjna.pl/
http://www.pus.pl/


jak skłonić dziecko do mycia zębów

,,Szczotka, pasta, kubek , ciepła woda tak się zaczyna wielka przygoda.
Myje zęby bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty."


Niektórym nadwrażliwym dzieciom szczególnie trudno przychodzi tolerowanie w ustach obcych przedmiotów lub inwazyjnych doświadczeń dotykowych i smakowych. Szczotkowanie zębów może być dla nich męką, ale jest ono bardzo ważne dla zdrowia.

 * szczoteczka to tylko narzędzie, którym myjemy zęby. Nie jest to jedyny przyrząd i nie ma jednej właściwej szczoteczki można wypróbować:
     • szczoteczki profilowane i zgięte,
     • końcówki o różnych kształtach 
     • końcówki o miękkim włosiu 
     • szczoteczkę na baterie, wiele dzieci uspokaja się pod 
       wpływem  wibracji, choć są i takie, którym szczoteczki        
       elektryczne wydają się denerwujące
     •szczoteczki do nauki mycia zębów i do masażu.

* zamiast szczoteczki możesz użyć kawałka gazy lub szmatki owiniętej wokół palca , zanurz palec w paście, płynie do fluoryzacji lub czystej wodzie, jeśli dziecko nie toleruje niczego innego.I tak usuniesz dużo cześć bakterii.

* wrażliwe zęby myjcie ciepła wodą.

* eksperymentujcie z konsystencjami i smakami pasty. Pasta może  być dla dziecka za gęsta, ale żel może się okazać w sam raz.

* jeśli twoje dziecko jest wrażliwe na barwniki spożywcze, sztuczne środki słodzące i inne substancje, pamiętaj że wiele past zawiera takie składniki( jeśli pasta ma prążki, niebieskie cętki lub różowy połysk na pewno zawiera barwniki).Można poszukać w sklepach ze zdrową żywnością naturalnych, ziołowych past do zębów.

O TO PRZYKŁADOWE SKLEPY, W KTÓRYCH MOŻNA KUPIĆ NATURALNE PASTY DLA DZIECI  

http://www.ekomaluch.pl/jack-n-jill-naturalna-pasta-do-zebow-organiczna-truskawka-i-xylitol-50g?gclid=CjwKEAjwzKPGBRCS55Oe46q9hCkSJAAMvVuMfLHHpFf-0bEQgr6VT3HQ4bt5VayfzxyWR0ykeeQ80hoC4cvw_wcB 

http://bioeco.pl/104-ekologiczne-pasty-dla-dzieci

https://www.shop-dent.pl/pl/c/Pasty-do-zebow/1504


* jeśli mycie zębów za jednym razem jest meczące, podziel czynność na etapy. Niech najpierw umyje zęby w dolnej, a po dwuminutowej , pięciominutowej przerwie zęby w górnej szczęce.W razie potrzeby można podzielić proces na jeszcze krótsze części.

* śpiewaj krótką piosenkę podczas etapu mycia, aby dziecko wiedziało, jak długo musi szczotkować zęby. 

* powieś w łazience schemat ilustrujący każdy etap mycia zębów, aby promować samodzielność dziecka i jego poczucia własnej wartości.

* po myciu zębów powinna nastąpić przyjemna czynność , na którą dziecko będzie czekać( np. wspólne czytanie).


Szczoteczka do nauki mycia zębów firmy NUK 



  



wtorek, 14 marca 2017

MAM PRAWO...........

               
Osoby z Autyzmem mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji.


             MAJĄ PRAWO DO :

* niezależnej i wartościowej egzystencji  pozwalającej na pełne rozwijanie możliwości i  wykorzystanie szans życiowych.

* do łatwo dostępnej, bezstronnej i dokładnej  diagnozy oraz opinii lekarskiej.

* do łatwo dostępnego i odpowiedniego  wykształcenia. 

* do pełnej partycypacji osób z autyzmem, a także  ich reprezentantów w procesie podejmowania  wszelkich decyzji kształtujących ich przyszłość: w  miarę możliwości życzenia indywidualnych osób  powinny być uwzględnione.

* do odpowiedniego i łatwo dostępnego    mieszkania. 

* do wyposażenia, pomocy i opieki niezbędnej do  zapewnienia w pełni produktywnej egzystencji  gwarantującej szacunek i niezależność.

* zarobku i odpowiedniego wynagrodzenia  zapewniającego niezbędne wyżywienie, odzież,    mieszkanie, a także gwarantujące zaspokojenie  wszystkich pozostałych potrzeb życiowych. 

* uczestniczenia, w miarę możliwości, w procesie rozwoju i zarządzania placówkami specjalnymi, które stworzone w celu zapewnienia niezbędnej opieki osobą z autyzmem.

* do odpowiedniej porady i opieki zapewniającej poprawę kondycji fizycznej, ochronę zdrowia psychicznego i zaspokojenie potrzeb duchowych, w ramach których należy uwzględnić także odpowiednie metody terapeutyczne i leczenie farmakologiczne, mając na uwadze zapewnienie bezpiecznej terapii uwarunkowanej prawami i przywilejami osoby zainteresowanej.

* do odpowiedniego wykształcenia i szkolenia zawodowego wykluczającego dyskryminację i stereotypy; szkolenie i zatrudnienie powinny uwzględniać zdolności i prawo wyboru jednostki.

* do korzystania ze środków transportu i nieograniczonej swobody poruszania się. 

* do uczestniczenia i korzystania z dóbr  kulturalnych, możliwości uczestniczenia w różnych  formach działalności rozrywkowej, wypoczynku i  sportu. 

* do korzystania z tych samych udogodnień, usług, a także możliwości aktywnej współpracy i działania w społeczeństwie.

* do nawiązywania stosunków o charakterze seksualnym, a także innych związków, między innymi małżeńskich, pozbawionych zniewolenia. 

* do korzystania z porady prawnej i usług adwokackich, a także do pełnej opieki prawnej i ochrony ustawowej.

* do egzystencji pozbawionej lęku i poczucia zagrożenia związanego z bezprawnym umieszczeniem w szpitalu psychiatrycznym albo w innych instytucjach ograniczających swobodę i wolność osobistą. 

* do niezależnej i pełnej godności egzystencji pozbawionej cierpienia i bólu fizycznego albo zaniedbania. 

* do uniezależnienia się od nadużywania i przedawkowania środków farmakologicznych.

* do uzyskania przestępnych informacji udzielanych osobom autystycznym i ich reprezentantom, dotyczących danych pochodzących z akt personalnych, rejestrów medycznych, psychologicznych i edukacyjnych. 

                  KARTA PRAW OSÓB Z AUTYZMEM
Uchwalona na IV Międzynarodowym Kongresie Autyzmu-Europa w Hadze w dniu 12 maja 1992 roku, podpisana i zatwierdzona przez Parlament Europejski 9 maja 1996 roku.
  




Czynności samoobsługowe pomoc przy ubieraniu

Przez niezależność należy rozumieć samodzielne wykonywanie codziennych czynności takich, jak jedzenie,picie ,używanie toalety, ubieranie i rozbieranie się, itp. Przeważnie dzieci skłaniają się ku naśladowaniu czynności, kiedy widzą, jak je wykonują inni ( np. członkowie rodziny). Gdy są wstanie dostatecznie koordynować ruchy, zaczynają współpracować i troszczyć się o siebie.
Autystyczne dzieci mają wiele trudności w naśladowaniu ruchów. Potrzeba ,, robienie czegoś samemu", ,,dorastania" i ,,należenia do" jest słabsze niż u dzieci nieautystycznych. 
Dziecko z autyzmem nie nabywa łatwo pewnych umiejętności, lecz w sposób bardzo jasny i uporządkowany. Wymaga to wiele czasu, energii i cierpliwości. Podawanie dziecku instrukcji słownych czy pokazywanie danej czynności nie daje wielkiego rezultatu. Dużo lepiej jest pozwolić dziecku, aby czuło, jak daną czynność należy wykonać, towarzysząc mu równocześnie w sposób fizyczny podczas jej wykonywania. 


POMYSŁY, SPOSOBY DOTYCZĄCE UBIERANIA SIĘ 

* proces ten można przyśpieszyć poprzez próbę znalezienia najlepszego sposobu uczenia go np. przez obrazki, słowa,dotyk, ważne aby dziecko nauczyło się koncentrować uwagę.

* pozwalanie aby było prowadzone do momentu, aż potrafi wykonać czynność samodzielnie: dziecko ma ściągnąć bluzę lub naciągnąć cześć swych spodni, przez wzięcie ręki dziecka i pozwolenie mu poczuć jak to ma być zrobione, dziecko coraz bardziej zacznie podążać za ruchami ( wzmocni się napięcie w palcach dziecka)

* przy uczeniu ubierania skarpetek, można zacząć od włożenia małego cukierka do butelki, nałożenia na nią skarpetki i pozwolenie dziecku na zdjęcie tej skarpetki, jeśli idzie to dobrze  dziecko może ćwiczyć ze swoim własnymi skarpetkami.




* przy ubieraniu spodni należy zacząć od końcowej czynności, spodnie naciąga się do ud, osoba dorosła kładzie ręce dziecka na brzegu spodni, najpierw razem, potem samo dziecko podciąga spodnie. Tą sama procedurę powtarzamy od kolan, potem od kostek. Aby ubrać spodnie, dziecko siada, osoba dorosła prowadzi jego ręce trzymając spodnie otwarte, po czym wkłada stopy dziecka jedną po drugiej do nogawek, a następnie pozwala dziecku wstać przy podciąganiu spodni. Dorosły opisuje te czynności zwięźle, np. ,, włóż spodnie".



Czasami może się wydawać to trudne i męczące ale wystarczy, że będziemy cierpliwi.