Kiedy
rozpoczynamy swoją „przygodę” z orzeczeniami, to rzeczywiście trudno się w tym odnaleźć! Problem bierze się z tego, że poruszamy
się w dwóch różnych systemach: opieki społecznej
i
edukacji. Dziś opiszę wam co będzie potrzebne do orzeczenia o niepełnosprawności, kto wydaje i gdzie się po nie udać.
Orzeczenie
o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności
Te
dwa orzeczenia wydawane są przez powiatowe zespoły do spraw
orzekania o niepełnosprawności, które w mieście na prawach
powiatu są często nazywane miejskimi zespołami do spraw
orzekania
o niepełnosprawności. Działają one na podstawie ustawy
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Powiatowe/miejskie
zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności
wydają:
-orzeczenie
o stopniu niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym
lub znacznym) – w odniesieniu do osób, które ukończyły
16 lat
-orzeczenie o niepełnosprawności – w przypadku osób,które nie ukończyły 16 roku życia.
Zgodnie
z ustawą osoby poniżej 16 lat są zaliczane do osób niepełnosprawnych
„jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub
psychiczną o przewidywanym
okresie trwania powyżej 12
miesięcy,
z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia
organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im
całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych
potrzeb
życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie
w danym wieku”.
Orzeczenia
wydane przez powiatowe/miejskie zespoły do spraw
orzekania
o niepełnosprawności stanowią podstawę do korzystania
przez dziecko z
niepełnosprawnością
i jego rodziców z ulgi
uprawnień, które ułatwiają dziecku codzienne funkcjonowanie i
mają przynajmniej częściowo zrekompensować rodzicom koszt
opieki nad nim.
Ważne!
Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności nie jest podstawą dla szkoły do dostosowania organizacji nauki dla dziecka z niepełnosprawnością. Jest nią wyłącznie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez zespół orzekający publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej!
Postępowanie
orzecznicze jest dwuinstancyjne i zespołowe:
- dwuinstancyjne – co oznacza, że w przypadku nieotrzymania orzeczenia lub otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności o treści, która nam nie odpowiada, mamy prawo złożenia odwołania do wyższej instacji – a więc wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (pouczenie o miejscu i terminie złożenia odwołania znajdziemy na pewno na wydanym orzeczeniu)
Wniosek
Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności dla dziecka do ukończenia 16roku życia wymaga złożenia przez jego rodziców pisemnego wniosku do powiatowego/miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności – właściwego dla miejsca
zameldowania (stałego pobytu).
Wniosek zawiera w szczególności:
dane dziecka i jego rodziców
adres zamieszkania dziecka i rodziców
numery dokumentów tożsamości oraz PESEL
określenie celu występowania o orzeczenie (np. uzyskanie zasiłku pielęgnacyjnego, korzystanie z ulg i uprawnień)
informacje dotyczące sytuacji społecznej dziecka (czyli na temat uczęszczania do szkoły lub przedszkola, korzystania z nauczania indywidualnego, świetlicy szkolnej itp.)
informacje rodziców o zakresie sprawowanej opieki i pielęgnacji (na temat samodzielności dziecka, rodzaju i częstotliwości zabiegów rehabilitacyjnych i leczniczych itp.)
oświadczenie rodziców o prawdziwości powyższych danych podanych we wniosku
Do wniosku o wydanie orzeczenia załącza się oryginał zaświadczenia lekarskiego, które zawiera opis stanu zdrowia dziecka. Zaświadczenie powinno być wystawione przez lekarza, pod którego opieką znajduje się dziecko, gdyż dołączona do wniosku dokumentacja medyczna, wskazująca, jak długo i w jaki sposób prowadzone jest leczenie, będzie niezwykle ważnym, niepodważalnym argumentem dla zespołu orzekającego.
Należy pamiętać, że zaświadczenie lekarskie powinno być wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku. Zatem musimy pamiętać, aby w ciągu miesiąca od daty wydania zaświadczenia lekarskiego złożyć wniosek!
Ważne!
Wnioski składa się na drukach zawierających wszystkie niezbędne informacje, które z reguły są dostępne na stronach internetowych powiatowych/miejskich zespołów do sprawo orzekania o niepełnosprawności.Również zaświadczenia lekarskie sporządza się na specjalnie przygotowanych do tego drukach.
Do wniosku należy dołączyć także kopie (poświadczone za zgodność z oryginałem) wszelkiej dokumentacji, która potwierdza niepełnosprawność dziecka, a więc może mieć wpływ na wydanie orzeczenia. Mogą to być na przykład:
-historia choroby prowadzona przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się dziecko,karty informacyjne z leczenia szpitalnego,opinie i wyniki konsultacji oraz badań specjalistycznych inne zaświadczenia lekarskie.
Jeśli przedłożona przez nas wraz z wnioskiem dokumentacja jest niewystarczająca do wydania orzeczenia o niepełnosprawności,wówczas zostaniemy powiadomieni pisemnie o konieczności jej uzupełnienia. Otrzymamy też termin, w którym musimy złożyć brakujące dokumenty i zostaniemy pouczeni, że brak uzupełnienia dokumentacji w wyznaczonym terminie spowoduje, że nasz wniosek nie będzie rozpatrzony.
Ważne!
W posiedzeniu zespołu orzekającego obowiązkowo uczestniczą rodzic (przedstawiciel ustawowy) oraz dziecko. Niestawienie się na posiedzeniu w terminie powoduje, że nasz wniosek nie będzie rozpatrzony!