wtorek, 26 września 2017

WYBRANE METODY TERAPEUTYCZNE DLA RODZICÓW DZIECI Z AUTYZMEM……

Drodzy Rodzice. O to kilka metod terapeutycznych, które możecie sami zastosować.Mam nadzieje, że ten post będzie przydatny. ☺☺☺☺





                                    Felinoterapia – terapia kotem

                Dla dziecka z autyzmem jest to szczególna forma terapii. Terapeutą jest kot. Kot jest ważny ze względu na komunikację z dzieckiem z autyzmem. Dziecko ma możliwość przytulenia kota, głaskania go, posłuchania jego mruczenia, oraz zabawy z kotem. Może go karmić, poić i przeprowadzać na nim zabiegi pielęgnacyjne np. czesanie. Wszystko to pozwala na stymulację zmysłu dotyku i słuchu, oraz sfery werbalnej i rozwijanie komunikacji społecznej u dziecka. Dziecko z autyzmem może być zaskoczone delikatnym muśnięciem łapki, co daje chwilę na zastanowienie czy dziecko nie przesadziło w zabawie z kotem. Kot w swej naturze to indywidualista, tak więc sam decyduje o formie i jakości kontaktu z dzieckiem, nie mniej jednak umożliwia dotarcie i nawiązanie kontaktu z dzieckiem z autyzmem. Kontakt z kotem poprawia stan psychiczny i fizyczny, jest lekarstwem na samotność. Pozwala na rozwinięcie zdolności okazywania uczuć i emocji.

                  Dogoterapia (kynoterapia) – terapia psem

Nawiązywanie relacji, kontakt z psem są szczególne z tego powodu, że terapeutą jest pies. Pies którego można przytulić, pogłaskać, pielęgnować, wyprowadzać i karmić. Pies odwdzięcza się wiernością i miłością. Jednak nie każdy pies się nadaje na terapeutę, pies musi mieć w sobie cechy łagodności i ma być całkowicie pozbawiony agresji. Idealne do terapii są rasy Golden Retriver, Nowofunland, Labrador Retriver i Berneński Pies Pasterski… a także wszystkie inne psy, które będą lgnęły do człowieka. Wszyscy wiemy że kontakt psa z dzieckiem z autyzmem, działa idealnie, właśnie z powodu wymuszania naturalnych interakcji. Dziecko uczy się jak nawiązywać kontakt z psem, poprzez pielęgnację, karmienie, pojenie, wyprowadzania na spacer, bieganie. Dziecko uczy się jak dbać o higienę swoją i psa. Dogoterapia ma duże znaczenie na przyszłość – dziecko z autyzmem będzie w stanie nawiązywać relacje społecznie, będzie zachowywało kontakt werbalny a także emocjonalny. Co ma w triadzie zaburzeń ze spektrum autyzmu niebagatelne znaczenie.
Hipoterpia – terapia koniem
Hipoterapia jest szczególną terapią z tego powodu iż tu koń jest terapeutą. Dla dziecka z autyzmem jest szczególnie ważny z powodu, kształtowania świadomości własnego ciała. Jazda na koniu poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, orientację przestrzenną i trenuje zmysł równowagi. Interakcja dziecka z koniem, ma znaczenie w kształtowaniu społecznej świadomości, umiejętności współpracy dziecka z koniem, a także stymulacji czucia głębokiego, również stymulacji pozostałych zmysłów – słuchu, wzroku, węchu, dotyku. Kształtuje prawidłową postawę ciała oraz wzmacnia mięśnie kręgosłupa, brzucha oraz okolic bioder i miednicy.
Sylwoterpia – drzewoterpia
To nic innego jak kontakt z drzewami w lesie. Las stymuluje zmysł wzroku, słuchu, dotyku, daje poczucie spokoju i odprężenia. Można przytulić się do drzewa, posłuchać szumu liści, śpiewu ptaków, a nawet podjąć próbę rozpoznania gatunku drzewa do którego dziecko się przytula. Poczuć pod palcami strukturę kory drzewa. Jednak kontakt w lesie z drzewami, będzie wymagał właściwego zachowania – pozbawionego agresji w stosunku do drzew, nie zaśmiecania ścieżki zdrowia, nie rozgrzebywania mrowisk i nie niszczenia grzybni leśnej. 



                    Bajkoterapia – czytanie bajek
Bajkoterapia, jest stosowana w celach terapeutycznych również u dzieci z autyzmem. Dziecko uczy się rozumienia świata w którym żyje, rozwija także wyobraźnię. Uczy się rozumienia relacji społecznych. Wyzwala emocje i daje możność ich nazwania. Pozwala na identyfikację z pozytywnym bohaterem. Bajka pokazuje jak można sobie poradzić z problemami i zawsze kończy się pozytywnym zakończeniem. Bajka uczy i moralizuje.

                Bajki terapeutyczne ze względu na swoje właściwości można podzielić na trzy rodzaje:

1).Bajki relaksacyjne:  Celem jest odprężenie i relaksacja. Pobudzają wyobraźnię. Bajka relaksacyjna dzieli się na trzy etapy – w pierwszym rozluźnia i koi układ nerwowy, druga relaksuje, trzecia dostarcza energię i pobudza do życia. Fabuła bajki osadzona jest w znanym dziecku, bezpiecznym i spokojnym miejscu akcji. Bohater bajki z którym identyfikuje się dziecko słyszy, czuje i widzi. Wszelkie lęki i zmartwienia odchodzą.

2).Bajki psychoedukacyjne:  Mają na celu zmniejszenie napięcia spowodowanymi trudnymi sytuacjami życiowymi oraz zapoczątkowanie zmian w zachowaniu. Bohater bajki zazwyczaj przeżywa ten sam problem co dziecko i w ten sposób uczy jak należy się zachować. Dziecko w ten sposób nabywa nowe doświadczenia oraz wzory postępowania.

3).Bajki psychoterapeutyczne: Oprócz wiedzy jak należy radzić sobie w trudnych sytuacjach emocjonalnie, kompensują braki odpowiadające za zaspokojenie podstawowych potrzeb. Główny bohater jest dowartościowany za działanie, co buduje pozytywne odczucia, emocje i obniża lęk u dziecka. Postępowanie bohatera uczy dziecko jak postępować by poradzić sobie z problemami.



Arteterpia – Terapia poprzez sztukę – malowanie, rysowanie,                                     lepienie.

Terapię przez sztukę polega na tym że przy wsparciu terapeuty powstają obiekty artystyczne np., rzeźba, obraz. Terapeuta nie ingeruje w powstawanie dzieła. Twórca sam określa w swoim obiekcie ukryte znaczenia i symbole. Potem wspólnie z terapeutą odkrywa nowe drogi twórczości, znaczenia i symboliki. Następnie je analizuje i rozwija. Twórca nie musi przejawiać talentów czy umiejętności artystycznych. Istotny jest proces tworzenia, emocje włożone w dzieło i wspólny odczyt dzieła przez samego twórcę i terapeutę. Terapia przez sztukę wiąże się ściśle ze psychoterapią i nie są to zwykłe zajęcia plastyczne czy terapia zajęciowa. Dla dziecka z autyzmem arteterapia ma znaczenie dwojakie – pierwsze rozwinie charakterystyczne i specyficzne konturowe rysowanie lub malowanie. Pozwoli na odkrywanie strony emocjonalnej, a także niesie ze sobą możliwość komunikacji poprzez stworzone przez siebie dzieło. Dziecko z autyzmem z racji możliwości swojej pamięci fotograficznej, może stworzyć szczególne dzieło, bo będą zawarte w nim szczegóły, których człowiek nie autystyczny by nie umieścił. Nie mniej jednak samo tworzenie pomoże poradzić sobie z napięciem emocjonalnym.


                      Muzykoterapia – terapia muzyką

Specyfika zaburzeń sensorycznych zmysłu słuchu u dziecka z autyzmem, daje ograniczone pole do popisu, nie mniej jednak może oddziaływać terapeutycznie gdy odpowiednio się dobierze muzykę do tego celu. Dziecko przy swojej nadwrażliwości słuchowej będzie unikało wysokich dźwięków i hałasu. Tak więc muzyka musi być wyjątkowo spokojna i delikatna. Dziecko musi zaakceptować dźwięki muzyki. Musi je wyciszać i uspokajać. Muzyka ze swoje strony zmniejsza lęk i wzmaga poczucie bezpieczeństwa. Muzyka może wyzwalać emocje i aktywizuje uczucia.

                         Hydroterapia – terapia wodą.

Najprostszą formą oddziaływania wodą na dziecko jest basen, wyjazd nad morze, lub nawet kąpiel w miejskiej fontannie. Dla dziecka z autyzmem, to możliwość stymulacji zmysłu dotyku i równowagi, a także czucia głębokiego ze względu na temperaturę wody. Ponieważ większość dzieci z autyzmem uwielbia wodę, tak więc warto korzystać z tej formy stymulacji np. w okresie wakacyjnym. Woda niesie ze sobą właściwości rozluźniające i oporowe, które dziecko z autyzmem w pełni zaakceptuje. Trzeba jednak czuwać nad bezpieczeństwem dziecka, bo woda może nieść ze sobą niebezpieczeństwo zachłyśnięcia się lub nawet utonięcia. Również istotna jest czystość i klarowność wody w konkretnym miejscu ze względu na możliwość zarażenia się chorobami.


Metody praktyczne do zastosowania w domu i w plenerze.Metody skuteczne, ponieważ  w praktycznej stronie mogą terapeutyzować na co dzień dziecko z Autyzmem  i  nie tylko. 


niedziela, 24 września 2017

Opowieść o tym czym jest Autyzm i Zespół Aspergera.

Mimo definicji naukowych Autyzmu i ZA, nie każdy do końca potrafi sobie wyobrazić  czym są te dwa zaburzenia. Dlatego dziś w najprostszy  sposób wyjaśniam czym są Autyzm i ZA.

Wielu uważa autyzm i ZA za coś niepojętego i tajemniczego. 
Autyzm, wiąże się przede wszystkim z zaburzeniami odbioru świata przez zmysły oraz informacji pochodzących z ciała. Krótko mówiąc zmysły człowieka z autyzmem nie odbierają bodźców ze świata zewnętrznego oraz z ciała, tak jak u człowieka neurotypowego( nieautystycznego), zmieniają go. Powodują dyskomfort, niepokój i zaburzają harmonię. Zaburzenia te związane ze zmysłami nazywa się zaburzeniami sensorycznymi i może dotyczyć wszystkich zmysłów lub tylko ich części.
 Można to porównać do wiązki przewodów elektrycznych, które trzeba odpowiednio połączyć ze sobą. Przewody te mają łączyć źródło prądu i odbiornik prądu. W przypadku człowieka, źródłem prądu – będzie mózg, natomiast odbiornikiem, będą zmysły człowieka – wzrok, słuch, węch, smak, dotyk. Autyzm jest jakby efektem błędnego połączenia przewodów elektrycznych. Gdyby to było urządzenie elektryczne, to błędne połączenie przewodów skończyło by się spięciem po podłączeniu do źródła prądu. W autyzmie kończy się to zaburzeniami percepcji, umiejętności bawienia się, uczenia, zachowania, samoobsługi, oraz zdolności ruchowych. Osoby z autyzmem mają często problemy z huśtaniem, skakaniem czy bujaniem. Nie znoszą dotykania, ale same też nie lubią dotykać przedmiotów. Może też wystąpić wrażliwość słuchowa na hałas, a zbyt głośne dźwięki będą nieprawidłowo odczytywane i objawem może być zatykanie uszu. Mogą nie tolerować zbyt intensywnego światła, lub wręcz odwrotnie, domagać się kolorowego pulsującego światła. Może być problem z obcinaniem paznokci i włosów, a także myciem zębów. O ile tak powszechne zabiegi dla ludzi neurotypowych będą normą, o tyle w przypadku sensoryzmów mogą być bolesne.
            Takie zaburzenia nie wpływają tylko i wyłącznie na funkcjonowanie człowieka jako organizmu. Cierpią na tym również więzi emocjonalne, społeczne i komunikacyjne z brakiem mowy włącznie. Taka osoba będzie uznana za społecznego dziwaka i odludka.



            Zespół Aspergera będzie wpływał nie tyle na zdolności komunikacyjne i werbalne, ale bardziej na zdolności emocjonalne oraz społeczne. I tu objawem będzie tzw. monotematyzm – czyli kurczowe trzymanie się jednego tematu rozmowy, lub dziedziny, np. temat pociągów. Temat pociągów będzie pojawiał się w rysunkach. Rysunki mogą być również charakterystyczne – np. używanie jednego koloru – czarnego. Nie tolerowanie przytulania i brak potrzeby obecności drugiego człowieka, oschłość w relacjach społecznych. W odbiorze społecznym nie będzie poczucia nawiązania kontaktu emocjonalnego przez osobę neurotypową. Występuje rozumienie dosłowne przenośni np. „Ruszasz się jak mucha w smole”, lub też dosłowne rozumienie żartów. Bark poczucia wstydu i rozmowa bez ogródek przy wszystkich. A także brak poczucia zagrożenia np. w miejscach publicznych – ruch uliczny.





Na dziś tyle ode mnie. Miłego wieczoru.

                                                                          Wasz CODZIENNY AUTYZM. 

piątek, 22 września 2017

Śliwkowe ciasteczka

Nie wiem co mnie naszło, ale dostałam dziś chęci i weny do dłuższego przebywania w kuchni. Podsumowując, gdy mam gotować codziennie to mi się nie chce, ale gdy nie muszę tego robić, robię to z pasją, wtedy kombinuje, wymyślam. Wiem! Jakoś to nie nielogiczne ale tak mam.



Dziś przygotowałam ciasteczka z śliwkami.
Czas przygotowania 15 minut. 

                             Składniki

- 100 g płatków owsianych 
- 90 g mąki żytniej
- 1 czubata łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia 
- 2 płaskie łyżki kakao 
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu 
- 1 jajko 
- 3 łyżki roztopionego oleju kokosowego 
- 3 łyżki syropu klonowego 
- 300 g pokrojonych w kostkę śliwek węgierek 

W jednej misce zmieszać  suche składniki. W drugiej misce roztrzepać jajko, dodać roztopiony olej oraz syrop klonowy i śliwki.Dodać do mokrych składników suche składniki, wymieszać wszystko razem. Nakładać po jednej dużej łyżce koła na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 170 stopni C przez około 15 minut.

SMACZNEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!

czwartek, 21 września 2017

Gimnastyka dla małych i dużych.

                 Pajace, przysiady w różnych kolorach.

Nadchodzą krótkie dni a długie noce. Nie macie pomysłów na wspólne zabawy w domu. O to co dziś wam przygotowałam. Zabawa nie tylko dla dzieci z Autyzmem ale również dla dzieci nieautystycznych. Dzięki tej zabawie dzieci uczą się odczytywania symboli.Zabawa uczy, jak odnajdywać i łączyć informacje, aby móc wykonać działanie. Rozwija umiejętności wykonywania sekwencji czynności.

Potrzebne będą:

- planszę ze schematycznie narysowanymi postaciami wykonującymi ćwiczenia ruchowe
-kolorowe karteczki lub żetony
- worek do losowania

                                                      WARIANT PIERWSZY 

Wrzucamy do worka kolorowe żetony lub karteczki. Rodzic i dziecko na zmianę je losują. Następnie grający sprawdzają na zawieszonej na ścianie lub położonej obok planszy, które ćwiczenie jest w kolorze odpowiadającym wylosowanemu.Wykonuje to ćwiczenie.


                                                   WARIANT DRUGI

Zamiast kolorów wprowadzamy kształty , ćwiczenia przedstawiane są w figurach geometrycznych. Po wylosowaniu gracz szuka, która postać jest narysowana w trójkącie, która w kole itp.






Zacznij od najprostszej wersji, tłumacz i pokazuj dziecku, na czym polegają jej zasady.

PS. Bawcie się dobrze

        Sałatka  BMS( BROKUŁ, MAKARON, SŁONECZNIK)




Jak to już w zwyczaju co jakiś czas rzucam przepis. Podsumowują tanio, smacznie, zdrowo. 


  Składniki:


- 250 g makaronu rurki brązowego PENNE ( bardzo dobry jest w Lidlu)
- 1 średni brokuł 
- pomidory suszone w oleju lub z ziołami lub pomidory suszone( ale  wtedy sos trzeba zrobić samemu, przepis po niżej)
- 2 czubate łyżki nasion słonecznika łuskanego 
- średni podwójny filet z kurczaka lub kawałek szynki( kto co woli)
- przyprawy: sól, pieprz


SOS 

- 3 łyżki oliwy z oliwek 
- pół łyżeczki bazylii suszonej
-pół łyżeczki oregano 
szczypta soli
-pomidory suszone pokrojone w kostkę 
wszystko razem mieszamy.


Filet kroimy w średnią kostkę, przyprawiamy solą i pieprzem, podsmażamy na złoty kolor ,odstawiamy do wystygnięcia. Brokuł dzielimy na małe różyczki ,gotujemy w osolonej wodzie przez 7 minut.( nie dużej gdyż może się rozgotować i zrobi się papka)odcedzamy i pozostawiamy do wystygnięcia. To samo robimy z makaronem, tylko dużej gotujemy. Słonecznik prażymy na rozgrzanej patelni( uważać aby się nie spalił bo będzie gorzki). 
Układamy do miski warstwami na dno makaron,brokuł, kurczak, słonecznik, sos. Przed podaniem wymieszać wszystko. 

Smacznego!!!!


środa, 13 września 2017

Zabawa z kostką

Zabawa w rozwoju dziecka jest źródłem wielu umiejętności, dzięki niej dziecko rozwija wyobraźnię, uczy się rozwijać problemy i współdziałać z rówieśnikami i dorosłymi.
Dziecko z Autyzmem ciężko jest zachęcić aby zainteresowało się konkretną zabawą, nie zawsze jest ono gotowe przestrzegać reguł gier, które proponujemy, ale liczne eksperymenty pokazują, że dzieci z autyzmem też mogą się bawić.

               Dziś w obroty ZABAWA Z KOSTKĄ.

Potrzebne będzie:

- małe kartonowe, kwadratowe  pudełko( ja wykorzystałam pudełko po kremie), lub duży klocek w kształcie kwadratu.

- obrazki przedstawiające ćwiczenia

- małe obrazki przedstawiające schematy ( np. dom , drzewo, postać, kwiat).

- białe kartki papieru

- kolorowy papier

- kredki

- kostkę z oczkami


                            Pierwszy Wariant

kostkę oklej obrazkami przedstawiającymi ćwiczenia( np. przysiady, skłony, stanie na jednej nodze), dla dzieciaków, które czytają można okleić karteczki opisujące czynność.
Na zmianę dorosły i dziecko rzucają kostką-ten kto rzuca, wykonuje wylosowane zadanie. Druga osoba czeka na swoją kolej.

Możesz wprowadzić drugą kostkę z oczkami, która wskażę liczbę powtórzeń danego ćwiczenia.




                                                  Drugi Wariant


Potrzebne będą:

- kostka oklejona kolorowym papierem
- kredki w kolorze pól kostki
- kartkę z trzema figurami geometrycznymi ( można też użyć obrazki schematyczne( dom, drzewo, auto,piłka)



Każdy z graczy dostaje kostkę z figurami. Gracz rzuca kostką i koloruje pierwszą figurę takim kolorem jaki wypadł na kostce( pamiętajmy o zasadzie od lewej do prawej). Następnie kostką rzuca drugi gracz. Na końcu pokazujemy dzieciom, czym prace się różnią .Pytamy ,, kto ma zielony kolor, kto ma żółty,,.

Zabawa ta uczy: kontrolowania i precyzji rysowania, przestrzegania reguł, gry o charakterze losowym.


                                                        Trzeci wariant



Potrzebne będą:
-duża kostka z rysunkami domu, kwiatu, auta itp.
- kartka z bloku rysynkowego
- kredki


Dziecko rzuca kostką i przerysowuje wylosowany schemat.Na tej samej kartce swój wylosowany obrazek rysuje rodzic. Gra kończy się wtedy, kiedy kartka zostanie wypełniona. Gracze oglądają rysunki, wskazują, który schemat narysował dorosły a które dziecko. Dziecko na początku może mieć trudności z rozmieszczeniem elementów na kartce. Bawiąc się w ten sposób dziecko uczy się: 
- opanowania prostych schematów 
- dziecko rozwija myślenie symboliczne .




Zamiast kostki, można użyć samych obrazków . Obrazki wkładamy do worka i zabawa trwa.....😃😃😃😃😃






niedziela, 10 września 2017

Plan dnia Dla dziecka z ASD.

               Strategie działania w kluczowych momentach dnia.


Dla wiele rodzin dzieci z ASD poranki,czas posiłków,czas wolny po szkole, czas przed snem czy prace i obowiązki domowe to szczególnie trudne momenty dnia.Wiele rodziców ma problem lub nie radzi sobie z wdrożeniem poważnych czynności.
Przedstawiam wam kilka porad, które mogą pomóc aby dzień nie był ciężki i męczący a zarazem pełen wrażeń.

PORANKI

To szczególności trudna pora dnia.Poranne pobudki, czas który poświęcamy na przygotowanie do wyjścia do szkoły można wykonać dzień wcześniej wieczorem np. spakowanie tornistra, przygotowanie ubrania, drugiego śniadania do szkoły. Pomoże to zredukować poranne negatywne nastroje. Jeśli dziecko ma problem ze wstawaniem porannym nastaw budzik pół godziny wcześniej by był czas na rozbudzenie. Można wykorzystać budzik z telefonu, który przypomina o wstawaniu z łóżka ( tzn. inteligentny budzik).

CZAS POSIŁKÓW

Jak dobrze wiemy dzieci z ASD są bardzo wybredne w kwestii jedzenia, co w połączeniu ze specjalną dietą, alergiami pokarmowymi lub wyglądem potraw może być sporym problemem. Czasami z bezsilności rodzica dziecko w ten sposób przejmuje kontrole nad sposobem karmienia. W  takich okolicznościach posiłki mogą się stać prawdziwą próbą sił. I tutaj pomocna,może okazać się strategia stopniowego wprowadzania nowego jedzenia:

- jeden rodzaj pokarmu
- pojedyncze kęsy w czasie jednego posiłku
- wyłożenie na talerz nowych produktów, pozwól dziecku: wąchać, dotykać palcami i ustami, lizać, następnie wkładać do ust , żuć i połykać.
- próbuj nowe potrawy podawać kilka razy, gdyż nie każde dziecko zaakceptuje nowe jedzenie( czasami może wymagać to dłuższego czasu, najlepiej uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku  dużo czasu na przyzwyczajenia do nowości).
- staraj się podawać posiłki o stałych porach, w ten sposób dziecko wie czego może się spodziewać.
- stwórz plan posiłków lub tygodniowy jadłospis, dzięki czemu posiłki będą przewidywalne.
- starajcie się jeść wspólne rodzinne posiłki.



CZAS PO SZKOLE

Jako rodzic znasz swoje dziecko najlepiej.To od dziecka będzie zależało czego potrzebuje po powrocie ze szkoły;
- czy potrzebuje pobiegać
- czy potrzebuje odpoczynku
- czy potrzebuje odrobić zadanie domowe .
Pozwól swojemu dziecku zdecydować i bądź konsekwentny, gdyż jest to ważne z punktu widzenia wychowania dziecka z ASD.

ZADANIA DOMOWE



- stwórz miejsce pracy ,które pozbawione będzie dodatkowych bodźców typu hałas, bałagan, obecność innych członków rodziny.

- jeśli dziecko ma dużo prac do odrobienia i ma z tym problem, pomóż mu sporządzić listę rzeczy do zrobienia w kolejności od najważniejszej do mniej istotnej, co może sprawić ,że zadania staną się bardziej wykonalne.

- jeśli twoje dziecko czuje się zmęczone i pozostałe zadania sprawiają mu trudności, zrób mu przerwę( użyj minutnika). Zastosuj w ten sposób: pół godziny pracy nad zadaniem, 5 minut przerwy. Można także pozwolić na przerwy po skończeniu zadań z kolejnych przedmiotów. Postępując w ten sposób możesz zwiększyć  motywację dziecka.

- zadanie z ulubionych przedmiotów zostaw na sam koniec, gdyż mogą działać jak nagroda za pracę nad mniej interesującymi zagadnieniami.

- jeśli dziecko nadwrażliwość zmysłową, co wpływa na wydajność pracy np. natężenie światła, które może sprawiać trudności w czytaniu, wypróbuj różne rodzaje oświetlenia w ten sposób sprawdzisz w jakich warunkach twojemu dziecku pracuje się najlepiej.

- bądź konsekwentny, rozmawiaj z nauczycielami, w ten sposób dowiesz się jakie strategie działały w klasie i opowiedzieć o tych, które sprawdzały się w domu. Dobra komunikacja RODZIC-NAUCZYCIEL pomaga zachować konsekwentne zasady związane z odrabianiem zadań domowych.Dziecko z ASD musi mieć zachowaną równowagę więc stosuj te same zasady co nauczyciel w szkole.

- jeżeli nauczyciel pozwala na przerwy co 20 minut to zastosuj ten sam schemat a nie tworzyć nowy z przerwami co pół godziny. Tak samo postępuj w przypadku nagród jak nauczyciel.Dziecko mając jeden zestaw do przestrzegania zasad, łatwiej jest mu się zorientować, czego od niego oczekujemy. 

PRACE I OBOWIĄZKI DOMOWE. 

Aby dziecko zaakceptowało swoje obowiązki w domu należy uczynić je częścią planu dnia.Postępując w ten sposób pomożesz swojemu dziecku zrozumieć, że pewne obowiązki domowe muszą być zrobione, nie będzie to dla niego nieprzyjemną niespodzianką. 
- stwórz listę rzeczy do zrobienia lub zestaw obrazków np. wynoszenie śmieci, sprzątanie po sobie itp. Zacznij od przydzielenia obowiązków, które dla dziecka są łatwe i nieskomplikowane.

CZAS PRZED SNEM

To kolejna trudna pora dnia, w szczególności dla dzieci, które mają problemy ze snem. Zorganizowany plan zajęć na wieczór ( chodzenie spać o stałej porze, wykonywanie tych samych czynności ) pomaga dzieciom z ASD.

- dawaj swojemu dziecku dużo ostrzeżeń i odliczaj czas do pójścia spać ( przed ustaloną godziną przed snem dawaj sygnały co 20 minut).

- pomóż dziecku się wyciszyć , wykonując cichą czynność np. czytaniem książki wysłuchanie spokojnej, relaksującej muzyki. 

- spędź trochę czasu z dzieckiem przed snem w jego pokoju przed zgaszeniem światła. 

- spraw by sypialnia twojego dziecka była przyjemnym miejscem np. ( ulubiona zabawka, zaświecona lampka, łagodna muzyka).




Super w ułożeniu planu dnia sprawdzają się obrazki czyli tyn piktogramy.Dobry plan.organizacja, a dużo zdziałasz. W razie pytań piszcie .


Wasz codzienny autyzm. 



piątek, 1 września 2017

ZROZUMIENIE,TOLERANCJA,AKCEPTACJA,EMPATIA.


WYJĄTKOWE SPOTKANIE W MIECHOWIE – ,,ZROZUMIENIE,,.
PONIEDZIAŁEK 18 WRZEŚNIA 2017 R. GODZ. 16.00 KINO GRYF W MIECHOWIE
(CENTRUM KULTURY I SPORTU -  UL. RACŁAWICKA 10)




Dwoje młodych ludzi – Barbara Seweryn-Skucha i Marcin Laszczak postanowili zorganizować spotkanie o swoich ale nie tylko swoich doświadczeniach.
Mogłoby się wydawać, że to sprawa bardzo osobiste, ale Oni wiedzą jak ważne jest mówienie o tym adresowane do tych, których dotknął podobny los, do ich rodzin i bliskich, ale też do tych, którzy czasem boją się nawet o tym myśleć. A mówić trzeba by „oswoić” się z myślą ,że podobne przypadki dotykają coraz większą liczbę ludzi na całym świecie.
W programie przewidziane zostały wystąpienia o tym, że po pierwsze choroba to nie wyrok, że wyzdrowienie jest możliwe - będzie mówił o tym Mateusz Biernat – człowiek który dzieli się swoim doświadczeniem zdrowienia jako ekspert i osoba aktywnie działająca na rzecz przełamywania stereotypów i uprzedzeń,
O wystawie stworzonej w Szpitalu Babińskiego w Krakowie przez osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego „Uważaj na głowę” opowie Paweł Podgórski.

Swoje doświadczenia zdrowienia, także dzięki uprawianiu kolarstwa przedstawi Marcin Laszczak.

A niezrozumieniu z jakim spotykają się ludzie cierpiący na Autyzm i Zespół Aspergera mówić będzie Barbara Seweryn Skucha.(mama córki z Autyzmem. )

To chyba pierwsza taka prezentacja w Miechowie – adresowane przede wszystkim do tych, którzy jeszcze wstydzą się pokazać, że czasem jest im trudniej, do ich bliskich, którzy często boja się mówić o swoich kłopotach a nade wszystko do tych którzy jeszcze nie rozumieją – tak by zrozumieli, że  można żyć normalnie, cieszyć się światem, uprawiać sport, pomagać innym czy tworzyć. 



Moi drodzy!!! Miechów to gmina, w której brakuje informacji na temat Autyzmu i Zespole Aspergera. Pedagogów, Psychologów specjalizujących się w tych zaburzeniach na lekarstwo. A jak to w szkołach ??? Szkoda słów. Dlatego o tym będę mówić. Jestem mega szczęśliwa gdyż udało mi się zrealizować kolejne moje postanowienie. 



Dziękuje wam Marcin L., Wiktor, Mateusz, Paweł, Maciej, GŁOSU MIECHOWSKIEMU( P.Basi)  , burmistrzowi miasta i gminy MIECHÓW, Marcin D.,Centrum kultury i sportu w MIECHOWIE. 


KONIEC WAKACJI, ROK SZKOLNY CZAS ZACZĄĆ.


Witajcie kochani. 
Na samym wstępie przepraszam was za nie obecność,ale wakacje to taki czas gdzie komputer odkładam na półkę i nie korzystam, nie piszę gdyż poświęcam się rodzinie. Powiem wam że to lato było dla mnie i córki jednym z najlepszych w naszym życiu. Praktycznie cały lipiec i sierpień spędziłyśmy po za domem, korzystając ze słonecznych dni lata. Nie będę się rozpisywać,, co i jak i gdzie,, , jedno co mogę wam napisać to , że Anna była bardzo szczęśliwa, zadowolona. Dla takiego momentu warto było męczyć się 10 godz w pociągu. 


Bardzo długo będę wspominać to lato, niestety szybko się skończyło, czas wracać do szkoły. 
Kochani rodzice życzę wam aby ten rok szkolny 2017-2018 był lepszy od poprzedniego, dużo wytrwałości, wsparcia od grona pedagogicznego. Waszym pociechą życzę aby codziennie wracały ze szkoły z uśmiechem na twarzy.