niedziela, 26 lutego 2017

wczesne wspomaganie rozwoju-co powinieneś wiedzieć

      WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU
                          DZIECKA 


Pomoc ta organizowana jest dla małych dzieci(od urodzenia do momentu pójścia do szkoły ).

Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci ma na celu pobudzenie psychoruchowego społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia dysfunkcji do podjęcia nauki w szkole.
Wczesne wspomaganie może być organizowanie w przedszkolu, w szkole podstawowej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, w publicznej i nie publicznej poradni psychologiczno- pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, jeżeli mają one możliwość realizacji wskazań zawartych w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w szczególności dysponują środkami dydaktycznymi i sprzętem, niezbędnym do prowadzenia wczesnego wspomagania. 
Jednak nie wszystkie wymienione wyżej placówki prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju.
Pomoc ta oferowana jest przez zespół specjalistów, w skład którego wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi z zaburzonym rozwojem psychoruchowym; oligofrenopedagog, tyflopedagog, lub surdopedagog, psycholog, logopeda, inni specjaliści- w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny.
Zespół ten ustala kierunek pracy z dzieckiem oraz harmonogram podejmowanych działań w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju organizowane są w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu.
Ze względu na bardzo małą liczbę godzin( od jednej do dwóch godzin w tygodniu) w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju przewidziana forma wsparcia może być jedynie uzupełnieniem podstawowych form terapii dla dzieci z autyzmem i innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju. 
Aby dziecko mogło skorzystać z tego rodzaju wsparcia, musi mieć wydaną opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.Opinie te wydają publiczne  Poradnie Psychologiczno- Pedagogiczne. 

Pomoc oferowana w ramach wczesnego wspomagania rozwoju jest bezpłatna. 

Przede wszystkim postaraj się dotrzeć do publicznej Porani Psychologiczno-Pedagogicznej w twoim nieście lub powiecie. Tam można  dowiedzieć się o placówkach oświatowych, w których jest prowadzone Wczesne Wspomaganie Rozwoju dziecka.